Vuani nga kарѕllëku? 5 lëngje të ѕhiјѕhëm рër të рërmirësuar lëvizjet e zorrëve


Kapsllëku është një problem i zakonshëm që nuk na pëlqen ta diskutojmë, por që kërkon vëmendje të menjëhershme. Ajo mund të çojë në probleme shëndetësore të tilla si hemorroide, çarje anale dhe çrregullime urologjike.

Disa nga shkaqet e zakonshme të kapsllëkut përfshijnë mos pirjen e mjaftueshme të ujit, mos ngrënien mjaftueshëm fibra dietike, sindromën e zorrës së irrituar, stilin e jetës së ulur, shtatzëninë, disa ilaçe, goditjen në tru, diabetin etj.

Pra, nëse i shmangeni takimit me një mjek, atëherë mund të provoni këto lëngje për të shpëtuar nga kapsllëkun.

Lëng ananasi: Ananasi është një frut që është i mbushur me veti që ndihmon në përmirësimin e shëndetit tuaj të tretjes. Ai përmban një enzimë të quajtur bromelain, e cila mund të ndihmojë në përmirësimin e lëvizjeve të zorrëve. Përmban lëngje dhe ujë që ndihmojnë në krijimin e një kalimi të butë të jashtëqitjes.

Lëngu i mollës: Një mollë në ditë mund të mbajë larg kapsllëkun. Ky frut i mrekullueshëm është i pasur me fibra, minerale dhe vitamina që mund të ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut. Përzieni 1 mollë, gjysmë lugë çaji pluhur kopër dhe gjysmë filxhan ujë në një blender dhe më pas konsumoheni. Kopra përmban fibra dietike që ndihmojnë në mbajtjen e ujit në jashtëqitje dhe lehtësimin e lëvizjes së butë të zorrëve.

Lëng rrushi: Merrni rrush të freskët dhe hidheni në blender pasi të hiqni kërcellin. Shtoni xhenxhefil dhe ujë dhe përziejeni. Hidheni në një gotë dhe pijeni. Kjo funksionon sepse rrushi është i pasur me fibra dhe përmban ujë, i cili ndihmon në hidratimin e trupit dhe në daljen e jashtëqitjes.

Lëng portokalli: Ky lëng i shijshëm është e pasur me vitaminë C, minerale dhe fibra distike, të gjitha këto ndihmojnë në mbajtjen e ujit dhe ndihmojnë në stimulimin e lëvizjes së zorrëve. E vetmja gjë që ju nevojitet është të përzieni një portokall të copëtuar përafërsisht dhe të shtoni një majë të kripës së zezë në lëng për të hequr qafe problemin.

Lëng limoni: Limonët janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe fibrave, të dyja këto janë të shkëlqyera për kapsllëkun. Për më tepër, është gjithashtu një ilaç i shkëlqyeshëm që mund të përdoret për të rritur imunitetin. Për të përgatitur lëngun, shtrydhni gjysmë limoni, mjaltë dhe pluhur qimnon dhe hidhini ato në një filxhan me ujë të ngrohtë. Përziejini mirë dhe pijeni. Shtimi i pluhurit të qimnonit është jashtëzakonisht i dobishëm në ruajtjen e shëndetit të tretjes. /tvklan.al