Flet Doktoresha Shqiptare Nga Amerika : Mos Pini Il’açe Por Konsumoni Këto Ushqime Për Koroηavi’rυsin, Kujdesni Me Sheqernat Pasi ato…

Doktoresha e Shkencave Mjekësore dhe kërkuese në Universitetin e Kalifornisë të San Franciskos, Lisiena Hysenaj se personat qe preken me shume nga covidi jane meshkujt ndaj meshkujt duhet te jene me shume te kujdesshem.

Ajo thote se:“Duhet të jetë një faktor hor’monal që akoma s’e kemi zbuluar sepse test’osteroni bën që sistemi imunitar i meshkujve të jetë i ndryshëm nga ai i femrës. Kam shumë miq që më pyesin nëse kjo është e lidhur edhe me kromozonin X. Dhe po, mendoj se ka të bëjë edhe me kromozonin X. Por për momentin ne dimë që ky dallim është vetëm hor’monal”, tha doktoresha Lisiena Hysenaj.

Ajo thote se:“Ne duhet të bëjmë gjatë kësaj kohe është që të minimizojmë sheqernat dhe kur them sheqernat edhe frutat. Nuk duhet të hamë më shumë se 2-3 fruta në ditë dhe sa më shumë zarzavate dhe perime dhe bukë të zezë.

Duhet që konsumimi i sheqernave të jetë sa më i pakët që të ulet in’flamacioni në trup. Pini sa më shumë çajra. Ne vitaminën C mund ta marrim nga çajrat e sidomos nga ai i trëndafilit të eg ër që ka shumë Vitaminë C. Dieta është e vetmi trajtim që kemi ne në dorë sepse ende nuk e dimë nëse il’açet na bëjnë efekt apo jo”,- u shpreh doktoresha Hysenaj

Ndaj mbaini mend keto keshilla.