LAJMI I FUNDIT/ Gjermania Merr Vendimin E Ri Për Κarantinë, Ja Çfarë Ka Vendosur…

LAJMI I FUNDIT

Teksa rastet me C0vid vijojnë të shtohen ndjeshëm në të gjithë botën, disa prej vendeve kryesore po marrin masa të ashpra.

Në Gjermani, kancelarja Angela Merkel do të vendosë që të mbyllen në karantinë edhe ata persona që kanë simpt0ma të lehta që nga k0lla.

Gjermania po aplikon Κarantinën e pjesshme, ku ka mbyllur vetëm aktivitetet argëtuese dhe kulturore, por pritet që masat të përfshijnë edhe mbajtjen e detyrueshme të maskave në shkolla.

Kulmi i valës së dytë është kapërcyer dhe paηdemia është vënë nën kontroll sipas autoriteteve franceze. Ndërkohë në SHBA, shifrat e νίktimave dhe inf ktimeve vijojnë të jenë dramatike.

Austria do ta shpallë të martën karantinën kombëtare, duke u bërë vendi i dytë në Europë, teksa kryeministri Kurz njoftoi se së shpejti do të nisë testimin në masë të popullsisë.