3 ushqime që duhet të hani gjatë periodave dhe 3 që duhet të shmangi me patjetër


Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë gjithë ciklit menstrual, dhe luhatja e hormoneve nuk është arsyeja e vetme për këtë.

Ato gjithashtu humbasin mineralet thelbësore dhe vitaminat përmes gjakderdhjes. Në mënyrë që të rikthehen këto humbje, ekspertët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periodat e tyre.

Disa produkte mund t’ju ndihmojnë të mbani një nivel të shëndetshëm të elementeve dhe mund të luftojnë kushte si ngërçet, ënjtjet, dhimbjet e kokës, të përzierat dhe lodhjen.

Çfarë duhet të hani:

Brokoli: Hekuri është minerali që ju humbisni më shumë gjatë gjakderdhjes menstruale. Brokoli do t’ju ndihmojë të kompensoni humbjen. Përveç hekurit, brokoli është i pasur me fibra, magnez dhe kalium që do t’ju ndihmojë në uljen e fryrjes, rregullimin e tretjes dhe relaksimin e muskujve nëse vuani nga ngërçet.

Bananet mund të jenë zgjedhja juaj më e mirë gjatë periodave. Këto fruta janë plot kalium, magnez dhe fibra. Ato do t’ju ndihmojnë të menaxhoni lëvizjet e parregullta të zorrëve, diarrenë dhe dëshirat për ushqime të tepërta.

Çokollata e zezë: Nëse keni nevojë për një justifikim për të ngrënë më shumë çokollatë, këtu është një e shkëlqyer. Çokollata e zezë përmban mjaft minerale të shëndetshme si hekuri, magnezi, antioksidantët dhe flavanolet. Këto të fundit mund të përfitojnë nga rrjedha e gjakut dhe të relaksojnë enët e gjakut. Për të mos përmendur cilësinë magjike të çokollatës për rritjen e humorit tuaj!

Çfarë nuk duhet të hani:

Qumësht: Ju duhet të shmangni produktet e qumështit nëse keni ngërçe të vazhdueshme dhe dhimbje barku. Qumështi përmban laktozë, një lloj specifik sheqeri që disa njerëz kanë vështirësi në tretje. Për më tepër, laktoza mund të shkaktojë fryrje, dhimbje stomaku dhe të përziera

Ëmbëlsira dhe karamele: Shkaktojnë fryrje stomaku, gazra dhe inflamacion për shkak të sasisë së sheqerit të rafinuar që përmbajnë. Trupi juaj tashmë po kalon telashe të mjaftueshme për të humbur gjak dhe minerale jetësore.

Kafe: Studimet tregojnë se konsumimi i kafeinës kur jeni me perioda në fakt mund të zgjasë kohëzgjatjen e saj dhe në disa raste, madje edhe të sjellë amenorrhoea, mungesën e menstruacioneve. Përveç kësaj, kafeina përshkallëzon sindromën premenstruale. Në rast se keni tendencë të vuani nga kjo, duhet të shmangni pirjen e kafesë para dhe pas menstruacioneve.