E dhimbѕhe! Коronа viruѕi i merr јеtën adolеѕhentеѕ, e ëma: Е hëngri atë…

Një vajzë adoleshente pa ndonjë problem shëndetësor themelor vd iq nga kor onav irus vetëm disa ditë pasi u ankua për dhimbje koke.

Sarah Simental ndërroi jetë të dielën, disa ditë pasi u diag nostikua me Cov id-19. Ajo kishte mbushur 18 vjeç në fillim të këtij muaji.

Nxënësja e shkollës së mesme, nga Tinley Park, afër Çikagos, SH.B.A., ishte e shëndetshme, por vi rusi “e hëngri atë”, duke i shkaktuar gjak derdhje në tru dhe përkeqësim të veshkave, sipas mamasë së saj.

Disa ditë para Krishtlindjes, Sarah filloi të kishte simptoma të buta të ngjashme me të ftohtin, por gjërat u përshkallëzuan shpejt dhe mamaja e saj e çoi atë për të bërë testin në 19 Dhjetor, i cili i doli pozitiv.

Gjatë tre ditëve të ardhshme vajza vazhdoi të përkeqësohej, me të vjella, ethe dhe dhimbje trupi, përpara se ajo shtrohej në Spitalin e Kryqit të Argjendit në 23 Dhjetor.

Më pas ajo u dërgua me avion në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Çikagos ku vdiq në Boxing Day, raporton Chicago Tribune.

“Hyri në arrest kardiak, i shkoi gjaku në tru, po i përkeqësoheshin veshkat, thjesht po e hante atë. Asnjë prind nuk duhet të shikojë kurrë fëmijën e tyre në këtë gjendje. Herën e fundit që po flisja me të në telefon më tha “do jem mirë mami”, u shpreh për mediat e huaja e ëma e adoleshentes Deborah.

Zyra e Kontrollit Mjekësor të Qarkut Cook ka raportuar se ajo vdiq nga dështimi akut i frymëmarrjes hipoksike për shkak të infeksionit të koronavirusit, me hemorragji cerebrale jo-traumatike si një faktor kontribues.

Prindërit e saj Deborah dhe Donald thanë se vajza e tyre kishte kaluar pjesën më të madhe të pandemisë në shtëpi me qenin e familjes, Bailey dhe nuk e dinë se si e kapi Cov idi.

“Sarah është një shembull që mund t’u ndodhë njerëzve më të rinj dhe më të shëndetshëm”, tha Deborah. /tvklan.al