Këto Janë Gjëra që të Mbajnë Zgjuar Gjatë Natës edhe Pse ke Dëshirë për Gjumë !!!

Nganjëherë duket sikur të flesh është e lehtë: mjafton të shkosh në shtrat në kohë.

Sidoqoftë, ka disa faktorë që ndikojnë në mënyrë të padukshme tek ne, dhe për habinë tonë më të madhe gjumi nuk vjen, dhe gjendja e shëndetit përkeqësohet çdo ditë.

Ne kemi mbledhur disa arsye të pashqyrtuara siç duhet pse gjumi nuk ju sjell gëzim, sepse kushtet në të cilat ju bini në gjumë janë shumë të rëndësishme.

Shumë e uritur para gjumit

Ndoshta ju jeni adhuruese e dietave dhe nuk hani pas orës 6:00 pasdite, ose thjesht nuk doni ta ngarkoni trupin tuaj me ushqim natën. Sigurisht, ngrënia e tepërt nuk do të kontribuojë në gjumë të mirë, por as uria nuk ndihmon në këtë çështje. Fjetja me stomak bosh nuk do të jetë e qetë (edhe nëse nuk ëndërroni për ëmbëlsira).

Prandaj, një meze e lehtë e vogël 1 orë para gjumit (rreth 150 kalori) është një ide e shkëlqyeshme. Do t’i sigurojë trupit energjinë që do t’ju ndihmojë të bini në gjumë, pa marrë parasysh sa paradoksale mund të tingëllojë. Rritja e sasisë së insulinës në gjak nxit prodhimin e hormonit serotonin, i cili, ndër të tjera, përmirëson cilësinë e gjumit. Kjo ndihet veçanërisht pasi hani darkën, apo jo?

Snack-et më të mira në mbrëmje janë arrat, një fetë gjeldeti dhe frutat e pa ëmbëlsuara.

Ju bëni një sy gjumë gjatë ditës

Trupi i një të rrituri nuk ka nevojë për një gjumë të veçantë gjatë ditës, por në të njëjtën kohë, i njëjti person shpesh bie në gjumë në një karrige para TV, në një autobus ose në sediljen e pasagjerit të një makine. Nëse dremitni me ndërprerje gjatë ditës, cilësia e gjumit tuaj të natës mund të përkeqësohet. E ashtuquajtura pagjumësi e fundjavës, kur një person nuk mund të bjerë në gjumë të Dielën, dhe të hënën në mëngjes ndihet thjesht i mbingarkuar, shoqërohet gjithashtu me një shkelje të regjimit dhe gjumë të papërshtatshëm.

Nëse ndiheni të përgjumur gjatë ditës, atëherë është koha të ngriheni nga karrigia juaj dhe të shtriheni siç duhet. Rrjedha e oksigjenit në indet e trupit rritet, qarkullimi i gjakut përmirësohet dhe shfaqet fuqia.

Kaloni shpesh mëngjesin

Do të dukej, se nuk ka ndonjë lidhje midis mëngjesit dhe gjumit të natës? Mëngjesi funksionon si një fillim i orës biologjike. Pasi të keni marrë energji brenda një ore pas zgjimit, trupi fillon të llogarisë kohën deri në gjumin e natës.

Përveç kësaj, mëngjesi rregullon metabolizmin. Kur bëni pushime shumë të gjata ndërmjet vakteve ose kaloni mëngjesin, truri juaj mendon se trupi juaj është në rrezik nga uria. Prandaj, hormonet e stresit – kortizoli dhe adrenalina – fillojnë të prodhohen. Nga ana tjetër, këto hormone mund të shkaktojnë pagjumësi.

Keni harruar të pastroni dhomën e gjumit

Edhe nëse nuk ndiheni sikur ka rrëmujë përreth jush, truri juaj nuk mendon kështu. Hapësira e rrëmujës ndikon në nënndërgjegje. Besohet se koshienca jonë zhduk gjithçka që na rrethon, dhe nëse gjëja e fundit që pamë para gjumit ishte kaosi dhe çrregullimi, atëherë ëndrra do të jetë gjithashtu kaotike.

Për më tepër, pluhuri dhe rrëmuja nuk kanë ndihmuar askënd të flejë. Një nga gjërat më të ndotura që ne priremi të anashkalojmë janë perdet.

Mundohuni të mos mbani gjëra të panevojshme në dhomën e gjumit dhe të bëni pastrim të lagësht më shpesh në mënyrë që dhoma të marrë frymë më lehtë dhe të flini më mirë.

Ndizni radiatorët në maksimum

Të heqësh dorë nga një dhomë gjumi e vakët nuk është e lehtë nëse nuk të pëlqejnë drithërimat. Por edhe nëse jeni më rehat duke rënë në gjumë në një mjedis të ngrohtë, temperaturat e larta gjatë natës vetëm do të përkeqësojnë cilësinë e gjumit tuaj.
Nëse gjumi me një dritare të hapur gjatë sezonit të ftohtë është e vështirë për ju, thjesht ajrosni dhomën para gjumit. Temperatura më e rehatshme për të fjetur është 21-22 ° C.

Dëshironi të flini në bark

Gjithkush ka pozicionin e tij të preferuar të gjumit, dhe testet psikologjike madje shpesh interpretojnë tiparet e karakterit në varësi të mënyrës se si një person pëlqen të fle. Sidoqoftë, pozicione të dobishme dhe jo shumë të dobishme të gjumit ekzistojnë. Mënyra më e mirë për të fjetur mjaftueshëm është të flini në shpinë ose anash. Pozicioni në stomak konsiderohet si më i dëmshmi, pasi kurrizi dhe muskujt në këtë pozicion nuk relaksohen, gjoksi është i ngjeshur dhe frymëmarrja bëhet e vështirë.

Ky pozicion është më i dëmshëm për ata që vuajnë nga sëmundje të zemrës, sëmundje të mushkërive ose aterosklerozë.

Sidoqoftë, heqja dorë nga një pozicion i preferuar është gjithashtu stresues, prandaj duhet ta stërvitni veten dalë ngadalë që të bini në gjumë në një mënyrë tjetër gradualisht.

Kafsha juaj shtëpiake fle me ju
Kafshët që flenë të qeta gjithë natën janë të rralla. Sidomos kur bëhet fjalë për macet që kanë një ide shumë të përafërt të hapësirës së tyre personale. Prandaj, gjumi juaj në të njëjtin shtrat me kafshën tuaj ka të ngjarë të jetë i ndërprerë dhe shqetësues.
Shumë pronarë ankohen për mungesën e gjumit pikërisht sepse kafshët shtëpiake e konsiderojnë dhomën e tyre të gjumit si të tyren.