Ja çfare ndodh me trupin tuaj kur pini lëng portokalli çdo mëngjes; Lexoni disa efekte negative që nuk i dinit

Shumë njerëz pinë lëng portokalli çdo ditë, së bashku me disa vezë në mëngjes dhe ata ndihen mirë duke ditur që pija e tyre e mëngjesit e zgjedhur është e mbushur me vitamina, lëndë ushqyese dhe antioksidantë. Shumë mund të supozojnë se, meqë kjo pije freskuese e agrumeve bëhet duke shtypur portokalle, duhet të jetë mirë për ju, apo jo?

Epo, kjo shpesh është subjekt i vëzhgimit shkencor, pasi po, ekzagjerohet me përfitime … por gjithashtu ka një përmbajtje jashtëzakonisht të lartë të sheqerit. Më poshte hsihni disa anë negative të lëngut të portokallit

Ju bën të shtoni në peshë: Pirja e lëngut të portokallit është sigurisht e këndshme, por konsumimi i sasive të tepërta në fakt mund të bëjë që ju të merrni kilogramë të tepërt.

Rrit mundësinë për tu prekur nga diabeti i tipit 2: Kur bëhet fjalë për raportin e rrezikut për zhvillimin e diabetit të tipit 2, “lëngu i portokallit i ëmbëlsuar me sheqer” është një JO e madhe, ndërsa lëngu i frutave 100 për qind nuk konsiderohet të jetë aq fajtor, sipas studimit.

Mund të keni djegie zemre herë pas here:. Nëse keni tendencë të vuani nga urthi, duhet të mos pini shumë lëng portokalli pasi shkakton disa simptoma të pakëndshme të ezofagut dhe tretjes