Angela Merkel Nesër Merr Vendimin E Madh Në GJERMANI ! Ja Detajet E Rëndësishme Për Të Gjithë…

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka planifikuar të diskutojë të Dielën një shtrëngim të kufizimeve të bllokimit me udhëheqësit e shtetit

Ndërsa infeksionet e koronavirusit rriten dhe mes thirrjeve në rritje për veprim, i thanë Reuters burime të njohura me këtë çështje, transmeton “Kosovo Insights”.

Gjermania ka qenë në bllokim të pjesshëm për gjashtë javë, me bare dhe restorante të mbyllura, por dyqane dhe shkolla të hapura. Disa rajone tashmë kanë vendosur masa më të ashpra.

Diskutimet të Dielën do të përfshijnë nëse dyqanet duhet të mbyllen para festës së Krishtlindjes dhe kohën e një lëvizje të tillë, thanë njerëzit, të cilët folën në kushte anonimiteti.
Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier i tha grupit të gazetave RND të Shtunën se njësitë e kujdesit intensiv të spitalit kishin filluar të shtriheshin në kufijtë e tyre dhe se Gjermania mezi priste deri pas Krishtlindjeve për të reaguar.

“Ne duhet të sqarojmë se si gjërat do të vazhdojnë tani,” tha ai. “Përndryshe pandemia do të dalë plotësisht jashtë kontrollit.”

Gjermania, e cila ka ekonominë më të madhe të Evropës, ishte më e suksesshme se shumë vende evropiane në mbajtjen nën kontroll të pandemisë në valën e parë në mars dhe prill, por ajo ka qenë duke luftuar për të kthyer rrjedhën në valën e dytë, transmeton “Kosovo Insights”.

Infeksionet e reja ditore të koronavirusit janë rritur në 28,438, ndërsa numri i viktimave ditore ishte 496, treguan të Shtunën të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive