Fуtуra ime me te vertete u tranѕformua : Unë u tregoj të gjithëve rесеtën me të сilën u larguan rrudhat e mia për diѕа ditë..!?

Unë gjithmonë bëj kremëra shtëpiakë për fytyrën time dhe i shmang ato që blej me helme të panumërta në to sa më shumë që të mundem.

Sepse pas një kohe, lëkura e fytyrës ngopet dhe nuk reagon më në të njëjtën krem ​​si në fillim, prandaj është e nevojshme të ndryshoni herë pas here përbërësit e kremit të përdorur.

Kështu që, mendova për një krem ​​me 4 përbërës që nuk e kisha përgatitur për një kohë të gjatë, por kësaj here ndryshova një përbërës. Domethënë, në vend të vajit të ullirit ose bajames, unë vendos vaj argani, sipas përvojave të shumë grave – një nga vajrat më të mirë me një efekt rinovues.

Pasi fillova ta përdorja, në vetëm disa ditë vura re një ndryshim të madh në strukturën e lëkurës. Ajo dukej se po hekuroste dhe shtrëngohej, dhe madje lehtësoi paksa fytyrën e saj. Për të gjithë ata që duan të provojnë një krem ​​natyral, të bërë në shtëpi, unë rekomandoj përzemërsisht këtë recetë.

Ky krem ​​shtëpiak është një produkt ideal për kujdesin e lëkurës: hidraton, barazon fytyrën, zvogëlon rrudhat e dukshme dhe ngadalëson procesin e plakjes së lëkurës. I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Ka rezultate të dukshme në vetëm shtatë ditë.

PEREBERSIT E NEVOJSHM:

1 lugë gjelle vaj argani
1 e verdhë veze
1 lugë çaji mjaltë
2 lugë çaji vazelinë

PROCEDURA:

Shkrini vazelinën në avull. Do t’ju ​​duhen disa minuta. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni përbërësit e mbetur: mjaltin, të verdhën e vezës dhe vajin.

Së pari, përzieni të verdhën e verdhë me mjaltin dhe vajin, kështu që kur ta shtoni në vazelinë të vakët, bëni kujdes që të mos vloj dhe të mos bëni gunga.

Përzieni mirë të gjithë përbërësit. Llokoçis për disa minuta derisa të merrni një përzierje homogjene.

Ruajeni kremin e marrë në një kuti prej 50 ml.

Vendoseni me lëvizje të lehta në lëkurë të pastër. Pas 30 minutash, hiqni pjesën e tepërt me një pambuk të lagur në ujë mineral ose një shami të lagur.

Shënim: krem ​​thithet në lëkurë për më shumë se një orë, kështu që duhet ta vendosni në fytyrë të paktën dy orë para gjumit. Kremi ruhet në frigorifer.