Dieta me hurma lufton inflamacionin dhe mbron shikimin

Hurmat janë fruta me origjinë nga Kina, të cilat janë përhapur në të gjithë botën. Ngjyra e tyre karakteristike e kuqe-portokalli është një simbol i pjekurisë së saj: vetëm në atë moment janë gati të konsumohen, sepse kur janë të papjekura kanë një shije shumë të hidhur. A i dini të gjitha vetitë e dobishme të hurmës?

Le të shohim profilin e tyre ushqyes, duke filluar me marrjen e kalorive: një frut i madhësisë mesatare përmban rreth 100 kalori, kështu që është plotësuesi perfekt i një diete për humbje peshe. Shquhet edhe për sasinë e rëndësishme të fibrave, kryesisht thelbësore për funksionimin e duhur të sistemit të tretjes. Këto përbërje ndihmojnë tranzitin e zorrëve dhe ushqejnë florën bakteriale, zvogëlojnë thithjen e sheqernave në gjak dhe rrisin ndjenjën e ngopjes, duke na ndihmuar të mbajmë nën kontroll peshën.

Fibrat janë gjithashtu aleatë të shkëlqyeshëm të zemrës: siç dëshmohet nga një studim i botuar në Annals of Nutrition & Metabolism, ato ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL, nivelet e larta të të cilit përfaqësojnë një faktor rreziku për shfaqjen e sëmundjeve të tilla si goditja në tru dhe atak në zemër. Hurma është e pasur me antioksidantë, të cilët lidhen gjithashtu me shëndet më të mirë të zemrës. Në veçanti, ato përmbajnë sasi të mira flavonoidesh si quercetin dhe kaempferol: hulumtimi i kryer në mbi 98,000 njerëz zbuloi se marrja e këtyre substancave uli me 18% rrezikun e vdekshmërisë nga sëmundjet e zemrës.

Antioksidantët janë gjithashtu të dobishëm për kundërveprimin me inflamacionin kronik, një gjendje që mund të çojë në shfaqjen e sëmundjeve të tilla si artriti, diabeti, kanceri dhe mbipesha. Në veçanti, vitamina C (e cila ul nivelet e proteinave reaktive C, një nga shenjat kryesore inflamatore), vitamina E dhe karotenoidet kanë një rol të theksuar anti-inflamator. Këto të fundit duket se kryejnë një veprim të rëndësishëm në tru, duke mbrojtur nga stresi oksidativ, funksionet njohëse, veçanërisht tek njerëzit e moshuar.

Së fundmi, hurmat janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A – një frut i madhësisë së mesme siguron një sasi që korrespondon me 55% të sasië së rekomanduar ditore. Vitamina A është një kurë e vërtetë për shikimin, duke mbështetur funksionalitetin e konjuktivave dhe duke mbrojtur korneat. Me këtë në mendje, ju kujtojmë se prania e luteinës dhe zeaksantinës, dy antioksidantë të fuqishëm, lidhen gjithashtu me shëndetin e syve: të dyja zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të degjenerimit makular të lidhur me moshën.

Nuk ka pasur kundërindikacione për konsumimin e hurmës, megjithatë mos hezitoni të kontaktoni mjekun tuaj në rast të ndonjë dyshimi.

Burimi / https://dilei.it/