Ι përmeηd mikeѕhëη e bυrrit, e ftυara e shqetësυar i Ιυtet Arditit të ndërpreѕë emiѕionin!

Vilsoni, një djalë nga Kavaja është bërë pjesë e rubrikës “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, ku i ka bërë një surprizë gruas dhe djalit të tij.

Vilsoni është emigrant në Greqi dhe ka 2 vite që nuk e ka takuar familjen e tij, dhe për këtë gjë ai vjen t’i premtojnë gruas e djalit që nuk do largohet më në asnjë vend pa ta.

Vilsoni: Po vij nga Greqia, për t’i bërë një surprizë djalit dhe nuses.

Ardit Gjebrea: Çfarë pune bën atje?

Vilsoni: Punë, bujqësi. Unë kam qenë pa letra.

Ardit Gjebrea: Si e ka emrin nusja dhe djali?

Vilsoni: Merita dhe Hysen, ia kam vënë emrin e babait i cili ka humbur jetën nga një sëmundje e pashërueshme. Kam qenë 8 vjeç dhe të humbësh babain në moshë aq të vogël, duhet të përballesha unë me çdo gjë. Ishim 4 fëmijë, dy çuna, dy goca dhe mami e kështu vazhdoi jeta me vështirësi dhe vuajtje.

Ardit Gjebrea: Si u njohe me Meritën?

Vilsoni: Përmes Facebook, por njiheshim dhe më përpara, ishim në një rreth miqësie.

Ardit Gjebrea: Si e priti Merita ikjen tënde në Greqi?

Vilsoni: Me shumë vështirësi dhe vuajtje të madhe.

Ardit Gjebrea: Një herë në sa kohë vije ti në Shqipëri?

Vilsoni: Vija rrija 5-6 muaj, ikja prapë. Herën e fundit kam ndejtur dy vite pa ardhur në Shqipëri. Kam ardhur sepse dua të jem pranë familjes gjithmonë.

Ardit Gjebrea: Ti ke ardhur me një qëllim që të mos ndahesh kurrë nga familja?

Vilsoni: Po, dua të jemi të bashkuar gjithmonë.

Ardit Gjebrea: Pse e more këtë vendim?

Vilsoni: Gruaja humbi babain, njësoj si babai im nga një sëmundje e pashërueshme. Ajo e përballoi shumë keq dhe unë nuk isha pranë saj.

Ardit Gjebrea: E di gruaja që ke ardhur këtu?

Vilsoni: Mund të ketë dyshuar sepse telefonin e kam pasur të fikur. Djalit ka dy vite që nuk ia kam ndjerë akoma aromën. I kam blerë një makinë sepse çmendet fare pas tyre. Kur flas në telefon djali mërzitet, shpesh herë nuk më flet, largohet.

Merita së bashku me djalin u bënë pjesë e rubrikës “Ka një mesazh për ty” dhe në fillim u shpreh se nuk ka asnjë ide kush mund të ketë ardhur. Kur Ardit Gjebrea bëri shaka me të dhe i tha se ka ardhur një mikeshë e burrit tënd, ajo u frikësua, u mërzit dhe iu lut atij që të ndërpriste emisionin.

Vilsoni i kishte blerë dhe një makinë djalit të tij 5 vjeç. Ai shkoi të përqafonte gruan e tij dhe i premtoi që nuk do i linte më asnjë moment vetëm dhe nga sot ata do të ishin një famije e bashkuar përjetë. /tvklan