Nëse keni dhimbje poshtë barkut në anën e djathtë, mund të vuani nga kjo sëmundje

A ndjeni dhimbje dhimbje në anën e djathtë të barkut? Disa kushte të ndryshme mund të shkaktojnë shqetësime të forta pjesën e djathtë të barkut. Rastet e lehta të dhimbjes në stomak mund të trajtohen lehtë. Por, në rast se dhimbja vazhdon, duhet të konsultoheni me një mjek menjëherë pasi mund të jetë një shenjë e një gjendje themelore.

Një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në pjesën e poshtme të barkun në të djathtë është apendesiti. Zakonisht ndodh kur shtojca inflamohet dhe mbushet me qelb. Dhimbja zakonisht fillon në mes të barkut tuaj, pastaj udhëton në anën e poshtme të djathtë të barkut dhe bëhet më e rëndë. Kollitja dhe ecja mund ta përkeqësojnë dhimbjen. Simptoma të tjera përfshijnë ethe, diarre, kapsllëk, fryrje, të përziera dhe të vjella.

Nëse dhimbja shoqërohet me urth dhe gazra, ju mund të vuani nga dispepsi. Zhvillohet kur hani ose pini diçka që trupi juaj ka probleme me tretjen. Dispepsi i lehtë mund të trajtohet lehtë, por nëse simptomat vazhdojnë për më shumë se 2 javë, duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.

Kur gazrat mblidhen në zorrët tuaja, kjo mund të shkaktojë fryrje dhe dhimbje barku. Zakonisht, simptomat zhduken vetvetiu, por në rast se ato vazhdojnë, mund të jetë një shenjë e një gjendje themelore më serioze si intoleranca ndaj laktozës.

Gurët në veshka formohen kur mineralet dhe kripërat grumbullohen në veshkë. Zakonisht ato formohen kur urina përqendrohet dhe nuk është në gjendje të parandalojë ngjitjen e gurëve. Dhimbja mund të ndryshojë ndërsa gurët lëvizin përgjatë rreshtimit të mitrës. Pesha e tepërt, zakonet e pashëndetshme të të ngrënit dhe disa gjendje mjekësore mund të shkaktojnë gurë në veshka.

Sindroma e zorrës së irrituar (IBS) është një çrregullim kronik që prek zorrën e trashë. Simptomat e gjendjes përfshijnë dhimbje barku, fryrje të stomakut, gazra dhe diarre. Probleme të tjera të tretjes gjithashtu mund të shkaktojnë probleme duke përfshirë sëmundjen e Crohn, kolitin ulçeroz dhe inflamacionin. /tvklan.al