Mos I Hidhni Lekurat E Manderineve, Do Te Mbeteni Goje Hapur Se Cfare Problemi Sherojne

Ekspertët kinezë rekomadojnë përdorimin e lëkurës së mandarinës jo vetëm në çaj por edhe në gatime të ndryshme.
Sipas tyre, lëkura e mandarinës është e dobishme për të përmirësuar tretjen dhe kundër të përzierave tek gratë shtatzënë.
Vlera të tjera të lëkurës së mandarinës përfshijnë balancimin e sheqerit në gjak, pastrimin e mëlçisë dhe lehtësimin e shenjave të të ftohurës, gripit dhe str esit.

Përgatitja e çajit të lëkurës së mandarinës
Hiqeni lëkurën e mandarinës dhe lëreni të thahet.
Lëkurën e thatë mund ta mbani në enë qelqi me kapak të puthitur fort dhe ta ruani në një vend të errët dhe të freskët.
Në këtë mënyrë, lëkurën mund ta përdorni për shumë muaj.

Përgatitja e çajit kërkon copa të vogla të lëkurës së thatë të mandarinës.
Vendosini copat e lëkurës në një filxhan çaji.
Hidhni sipër tyre ujë të nxehtë dhe lërini të qëndrojnë së bashku për disa minuta.
Shtoni mjaltë sipas dëshirës dhe konsumojeni menjëherë.
Lëkurat e thata të mandarinës mund t’i shtoni edhe në çajra të ndryshëm siç është ai i ziu.