Bananet janë një ilaç i mrekullueshëm për dhimbjen që ndjeni në trup!

Dhimbja e muskujve është një ankesë shumë e zakonshme dhe të gjithë e përjetojmë herë pas here. Në termin mjekësor, dhimbja e muskujve quhet mialgji dhe zakonisht rezulton nga tensioni, stresi, përdorimi i tepërt dhe dëmtimeve të vogla. Dhimbja zakonisht shfaqet brenda 12 deri në 48 orë pas aktivitetit.

Në disa raste, dhimbja mund të jetë aq e fortë sa do ta keni të vështirë të kryeni aktivitete të përditshme. Shpesh dhimbjet e muskujve mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake. Ne ju sjellim disa ilaçe natyrore efektive për t’ju ndihmuar të lehtësoni shqetësimet muskulore.

Herën tjetër, kur të përjetoni dhimbje të muskujve, sigurohuni që ta mbani trupin tuaj të hidratuar duke pirë mjaftueshëm ujë. Kur nuk keni ujë të mjaftueshëm në trup, muskujt tuaj do të bëhen të ngushtë dhe të butë, kështu mund të dëmtohen. Më poshtë janë disa trajtime shtëpiake për dhimbjen e muskujve.

Banane

Banane për dhimbjen e muskujve! Ky frut i disponueshëm gjerësisht është një ilaç i mrekullueshëm për dhimbjen e muskujve për shkak të ngërçeve, falë përmbajtjes së tij të pasur të kaliumit. Kaliumi lejon muskujt të kontraktohen siç duhet. Niveli i ulët i kaliumit në trup mund të shkaktojë dobësi të muskujve, lodhje dhe ngërçe. Pra, ngrënia e bananeve të pjekura çdo ditë mund të ndihmojë në trajtimin e muskujve të lënduar.

Nëse ju pëlqen sheqeri i bananes, do të ishte edhe më mirë. Trupi juaj do të marrë kalium dhe kalcium që janë thelbësorë për muskujt e shëndetshëm.

Vaji i sinapit

Vaji i sinapit vepron si një rubefacient natyral që shkakton rritje të qarkullimit të gjakut në sipërfaqen e lëkurës, e cila nga ana e tij ndihmon për të lehtësuar dhimbjen e muskujve dhe për të ndihmuar procesin e shërimit.

Për këtë ilaç, ngrohni katër lugë vaj mustardë dhe shtoni hudhër të copëtuar (10 thelpinj). Nxehini derisa hudhrat të marrin ngjyrë kafe të artë. Ju gjithashtu mund të vendosni një copë të vogël kamfuri në të. Lëreni përzierjen të ftohet dhe butësisht masazhoni vajin në zonën e prekur. Përsëriteni këtë ilaç disa herë në ditë për disa ditë. Hudhra është një burim i pasur i squfurit dhe selenit, të dyja këto mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve.

Rozmarina

Kjo barishte përmban veti anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në qetësimin e tensionit të muskujve dhe zvogëlimin e spazmave.

Si ta përdorni: Përzieni 2 pika vaj rozmarine, 2 pika vaj mente dhe 1 lugë vaj kokosi. Vendoseni këtë përzierje në muskujt e lënduar. Ju mund të zieni gjethe të thata rozmarine në ujë dhe të zhytni zonën e prekur në këtë solucion për 15 minuta. Përsëriteni dy ose tre herë në ditë për disa ditë.

Spec i kuq

Falë vetive të saj analgjezike dhe anti-inflamatore, piperi është gjithashtu një ilaç i mrekullueshëm për dhimbjen e muskujve. Ndihmon në zvogëlimin e ngurtësisë dhe inflamacionit gjithashtu.

Merrni një lugë çaji pluhur speci dhe dy lugë vaj ulliri. Përziejini së bashku dhe aplikojeni në zonën e prekur. Sigurohuni që ta mbuloni me një fashë dhe mund ta mbani gjithë natën. Provojeni këtë për dy ose tre ditë, dhe dhimbja juaj do të zhduket.

Ju gjithashtu mund të përdorni piper dhe vaj kokosi. Përzieni të dy dhe ngrohni pak. Lëreni përzierjen të qëndrojë për 24 orë. Pas 24 orësh, kullojeni vajin dhe masazhojeni butësisht në zonën e prekur të muskujve.

Shënim: Nëse dhimbja nuk kalon edhe pas disa ditësh trajtimi në shtëpi, këshillohuni me një mjek. Mialgjia mund të jetë gjithashtu një shenjë e disa gjendjeve mjekësore të tilla si fibromialgjia (veçanërisht nëse dhimbja zgjat më shumë se 3 muaj), sindroma e lodhjes kronike, problemet e tiroides, çrregullimet autoimune të tilla si lupusi, dermatomioziti dhe polimioziti. /tvklan.al