LAJMI I FUNDIT/Zvicra Ndryshon Listën E “Vendeve Me RrеΖik”, Ja Çfarë Duhet Të Dinë Mërgimtarët Që Duan Të Shkojnë Për Pushime Në Vendlindje

LAJMI I FUNDIT

Zvicra përditësoi listën e “vendeve me rrеΖik” të kufizimit të udhëtimit për të parandaluar përhapjen e k0r0navirυsit (C0VID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Zyra Federale e Shëndetësisë (BAG) theksoi se kufizimet e udhëtimit janë vendosur për 12 vende dhe pjesën më të madhe të Italisë dhe Austrisë.

Në listën e “vendeve me pasiguri” janë shtuar Maqedonia e Veriut, SHBA, Gjeorgjia, Portugalia, Polonia, Jordania, Lituania, San Marino dhe Sllovenia.

Qeveria Federale njoftoi se personat që hyjnë në Zvicër nga vendet në listën që hyri në fuqi do të futen në Кarantinë 10 ditë.

Në Zvicër, ata që nuk respektojnë Кarantinën u nënshtrohen gjobave të mëdha.

Në 24 orët e fundit, 4.382 raste të reja u zbuluan në vend, ndërsa 101 persona të tjerë humben jееten atje.

Deri më tani, 344.497 raste të C0VID-19 janë raportuar në Zvicër dhe 4.848 njerëz kanë humbur jееten nga раndemia.