EKSKLUZIVE/ Ja kur Pritet t’i lehtësojë Masat Gjermania

Autoritetet gjermane do të vendosin për heqjen e mundshme të masave kundër Cov id-19 vetëm në fillim të janarit, tha sot Armin Lachet, kryeministri i provincës federale gjermane më të populluar të Nordrhein-Ëestfalen, në një intervistë për radion Deutschlandfunk.

Ai u bëri apel qytetarëve që të kujdesen për higji enën dhe të marrin masa të distancës sociale dhe fizike në mënyrë që të zvogëlohet vala e përhapjes së kor onavi rusit, transmeton portal arbresh.info

Gjermania është goditur rëndë nga kor onav irusi në valën e dytë të epidemisë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka rënë dakord me udhëheqësit e 16 provincave federale gjermane për të zgjatur dhe intensi fikuar masat e rretra të paktën deri në 20 dhjetor, dhe sipas të gjithë gjasave, për t’I vazhduar ato edhe deri në janar, njoftoi Reuters.