Merret Vendim I Rëndësishëm Në Gjermani, Deri Në 20 Dhjetor…

Lexo të plotë:

Masat kufizuese kundër C0νίd 19 në Gjermani do të vijojnë të mbeten në fuqi të paktën deri më 20 dhjetor dhe me shumë mundësi mund të vijojnë deri në janar.

!“Detyrimi për të mbajtur maska do të intensifikohet në të gjitha zonat e qyteteve të frekuentuara nga njerëz, në vendet e punës dhe universitetet do të kthehen në mësimin dixhital.

Ne gjithashtu po zvogëlojmë grumbullimet deri në 5 persona”, u shpreh kancelarja Merkel pas takimit me udhëheqësit e 16 landeve.

Sidoqoftë, masat do të lehtësohen gjatë festave të Krishtlindjes për të lejuar familjet dhe miqtë të festojnë së bashku.

Gjermania vendosi një “bllokim njëmujor më 2 nëntor për të frenuar një valë të dytë që po përfshin pjesën më të madhe të Evropës.

Baret dhe restorantet janë të mbyllura, por shkollat dhe dyqanet mbeten të hapura.

Situata vijon të jetë e vështire pasi një ditë më parë, në 24 orët e fundit u raportua për 410 νίktima nga C0νίd 19.