Рërmbγtje në Itali, 10 të νdekυr dhe 4 të zhdυkυr

Moti i keq që përfshiu Marche në provincën e Ankonës në Itali ka sjellë përmbytje. Si pasojë e përmbytjeve, janë shënuar 10 viktima, ndërkohë që 4 persona rezultojnë të zhdukur. 50 persona janë plagosur të cilët po marrin kujdes mjekësor në spital. Lajmin e ka konfirmuar prefektura e Ankonës.

Të gjithë jetonin në territoret që përshkonte lumi Misa, i cili është i përmbytur në disa pika, përfshirë qendrën e Senigallias. Këshilltari rajonal për mbrojtjen civile Stefano Aguzzi, shprehet se nuk pritej në këto nivele alarmi vala e motit të keq që përfshiu Marche.

“Vala e motit të keq që goditi Marche nuk pritej në këto nivele, nuk patëm nivele alarmi. Dhe përmbytja e Misa-s, veçanërisht, ishte e papritur dhe e papritur. Në disa vende nuk kishte kohë për të ndërhyrë, ka njerëz që mund të kenë qenë në rrugë ose kanë dalë pa e kuptuar rrezikun”, tha Aguzzi.

Leto të tjera:
Për momentin ka pushuar shiu në zonën e Senigallias, ndërsa operacionet për të ndihmuar njerëzit në vështirësi pas përmbytjeve vazhdojnë.

Ai u dërgua me urgjencë në spital nga hoteli pasi u rrëzua rreth orës 22:30 dhe pak minuta më pas mjekët e shpallën të vdekur.

Mijëra fansa shkruajtën homazhe në faqen e tij në Instagram, në një foto të Kunnath-it duke kënduar përpara një turme, postuar më herët gjatë ditës. Ai ka lënë pas bashkëshrten dhe dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë.