Të gjithë e hidhni por s’e dini se sa i dobishëm është, kjo pjesë e shalqirit bën mrekulli për lëkurën

Përveçse është i shëndetshëm për trupin, shalqiri ka përfitime të shumta kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës. Kontribuon në hidratimin por edhe në elasticitetin e saj, prandaj duhet ta përfshini në rutinën tuaj. Shalqiri përmban një sërë vitaminash esenciale dhe antioksidantë që promovojnë shëndetin e lëkurës.

“Shalqiri përmban vitamina A, C dhe E, si dhe shumë ujë, të cilët së bashku stimulojnë hidratimin e lëkurës dhe stimulimin e kolagjenit”, thotë dermatologia Adriana Lombardi. Avantazhi kryesor i shalqinit për kujdesin e lëkurës është aftësia e tij për të stimuluar prodhimin e kolagjenit falë vitaminës C.

“Stimulon prodhimin e kolagjenit, i cili e trash lëkurën dhe redukton rrudhat e imëta”, shpjegon dermatologia. Pra, vitamina C jo vetëm që redukton linjat e imta dhe rrudhat, por gjithashtu i pengon ato të rishfaqen. Vitamina E dhe C kanë gjithashtu veti hidratuese.

Ndërsa vitamina E njihet për vetitë hidratuese, vitamina C redukton humbjen e lagështisë. Për më tepër, vetitë antioksiduese të vitaminës E madje mund të ofrojnë mbrojtje kundër dëmtimit të radikaleve të lira të shkaktuara nga ekspozimi i diellit ose rrezatimi UV.

Ja se si mund të përdorni një shalqi:

Si një tonik

Disa marka ofrojnë tonik shalqiri për të balancuar lëkurën. Ato minimizojnë parregullsitë dhe njollat, si hiperpigmentimi.

Si hidratues

Falë vetive të jashtëzakonshme hidratuese, shalqiri bën ndryshimin në kremin e ditës. Markat e kombinojnë atë në kremrat e ditës me ekstraktin e kastravecit, i cili gjithashtu ka fuqi të madhe hidratuese të lëkurës. Lëkura do të bëhet e lëmuar dhe e njëtrajtshme.

Si një maskë për fytyrën

Siç e përmendëm, lëvoren e shalqirit mund ta përdorni edhe si maskë për fytyrën. Por përveç kësaj, ky frut është një shtesë e shkëlqyer për shumë produkte për kujdesin e lëkurës, duke përfshirë maskat për përdorim në mbrëmje.

Si krem ​​hidratues për të gjithë trupin

Ky frut është gjithashtu një shtesë e shkëlqyer për kremrat për të gjithë trupin. Ai përmban përbërës që i japin lëkurës një sërë përfitimesh ushqyese – ka citruline dhe polisaharide për mbajtjen e ujit, vitaminë B5 për lëkurë të lëmuar, si dhe trisakaride për të përmirësuar funksionin e epidermës së lëkurës. /abcnews.al