Në Greqi vënë aIаr min: Ky do jetë dimri më i vështirë nga 1945, Europa as që e ka idenë çfarë e pret

Perëndimi është në tunelin e krizës energjetike, me dimrin që parashikohet të jetë i vështirë dhe vendimet e fundit të Gazprom dëshmojnë për klimën e përgjithshme mbizotëruese të pakënaqësisë.

Kontinenti i Vjetër është në këtë situatë që të kujton një ” luftë nervash “, me qeveritë që angazhohen në konsultime dhe punë maratonë duke u përpjekur të vendosin një tavan në konsumin e ngrohjes në ndërtesat publike nga frika e daljes nga shinat e “vagonit” ekonomik.

Vendimi i Gazprom-it të Rusisë për të imponuar mbyllje të njëpasnjëshme të gazsjellësit Nord Stream nëse diçka ka ngritur nivelin e ala rmit me evropianët që dërgojnë mesazhin se do të ketë një politikë të masave ndëshkuese nëse Kremlini heq prizën.

Si pjesë e përpjekjeve të përgjithshme për të përmirësuar çmimet, shtatë ekonomitë më të fuqishme në planet, G7, po promovojnë vendosjen e një tavani mbi çmimin e gazit natyror dhe naftës ruse, diçka që megjithatë gjen kundërshtim të plotë nga Moska, e cila kërcënon të ndërpresë përfitimet.

Nga ana tjetër, megjithatë, raportet e mediave amerikane duan që Moska të ruajë prodhimin e saj të naftës, gjë që do të shihet në takimin e OPEC-ut dhe aleatëve të tij, përfshirë Rusinë, ditën e hënë.

Në këtë peizazh të turbullt janë ogurzi vlerësimet e revistës amerikane TIME, e cila në titull shkruan: “ Kriza energjetike në Europë do të thellohet ”.

Sipas ekspertit të energjisë Lleëelyn King, fundi i këtij viti për Evropën ka të ngjarë të jetë ” dimri i saj më i keq që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, nga 1944 deri në 1945 “.

“Çmimet e gazit natyror arritën në 3,100 dollarë për 1,000 metër kub në mes të gushtit, një rritje prej 610% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, e matur nga tregu holandez TTF. Me këtë çmim shumë termocentrale nuk kanë mundësi të funksionojnë për një kohë të gjatë”, theksohet në artikull.

“Si pasojë e rritjes së kostove të hyrjes së karburantit, çmimet standarde të energjisë elektrike në Evropë janë rritur pothuajse 300% në vitin 2022, duke thyer rekorde. Në përgjithësi, çmimet e energjisë janë dhjetë herë më të larta se mesatarja pesëvjeçare”, shtoi ai.

Më e keqja nuk ka ardhur ende, shkruan kolumnistja. Kontinenti evropian është larg të qenit gati. Në mot të nxehtë, pajisjet ftohëse përdorin energji elektrike, e cila mund të gjenerohet nga gazi natyror, era ose energjia diellore, qymyri, gjeotermale, biomasa ose energjia bërthamore.

Në të kundërt, në mot të ftohtë – “sezoni i ngrohjes” – energjia merret kryesisht nga lëndët djegëse fosile, veçanërisht gazi natyror dhe nafta, sepse shumica e sistemeve të ngrohjes ende punojnë me naftë. Si çdo vit, kërkesa për gaz natyror do të rritet në mënyrë dramatike në dimrin e ardhshëm.

Lexo edhe…

Në mbrëmjen e 8 majit 2002, në qytetin plot zhurmë të Roterdamit, një goditje e shkëlqyer e Pierre van Hooijdonk e ndihmoi Feyenoord-in të mundte kampionin gjerman Borussia e Dortmundit në një finale të paharrueshme të Kupës UEFA.

Ishte triumfi i parë europian i futbollit holandez në shtatë vjet; një moment historik për shumë fansa të pranishëm.
Një nga të pranishmit në arenën me kapacitet 45 mijë vetë atë ditë, ishte Mike Wilson, asokohe vetëm pesë vjec.

Majk qëndronte mbi shpatullat e babait të tij kur fotografi i Reuters Jasper Juinen, shkrepi foton e tij që më vonë do të bëhej e njohur nga miliona vetë, e do të kthehej në meme.
Për më shumë se një dekadë, fytyra e vogëlushit që gëzonte për fitoren si të ishte i rritur, në chatroom-e, blogje e platforma mediash sociale si Myspace, Bebo dhe Facebook.

“Nuk është se mbaj mend shumë nga ai moment, e vetmja gjë që më kujtohet është se nuk desha të më lyenin fytyrën por ndodhi gjithsesi”, rrëfen Wilson tani. Pas 20 vjetësh, e ka rikrijuar atë foto dhe mbetet tifoz i çmendi i Feynoordit.

“Klubi është jeta ime, do t`i ndjek nga pas gjithmonë, përherë do të kem me vete biletën e sezonit”, është shprehur për mediat vendase.
Por pikërisht finalen me Romën nuk e ndoqi dot; nuk ka mundur të vijë në Shqipëri për shkak të angazhimeve në punë. “Jam i befasuar që arritëm në finale,” pranon më tej. “Nuk e prisja të ndodhte, thotë Wilson, por sigurisht jam shumë krenar.”
Top Channel