FANTASTIKE/ Zvicra Jep LAJMIN E MADH, Ja Çfarë…

Ja Çfarë…

Të dhënat nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) tregojnë se shkalla e infektimeve është në rënie, veçanërisht në kantonet zvicerane më të g0ditura, transmeton albinfo.ch.

Sipas FOPH, pasi arriti kulmin në fillim të nëntorit, infeksionet po ngadalësohen në pjesën më të madhe të vendit. Midis javës së parë dhe të dytë të nëntorit, numri i rasteve ra me 23.4 përqind.

Gjatë muajit tetor, niveli i pozitivitetit për 100,000 njerëz ishte 2101. Për dy javët e fundit, ky numër ra në 849,2.

Ky përmirësim është më i dukshëm në Zvicrën franceze-folëse, ku u vendosën kufizime të ndryshme në fund të tetorit për të frenuar numrin rekord të infeksioneve. Ulja më e madhe është në kantonin Jura, i cili regjistroi 42 përqind më pak raste. Tjetra janë Fribourg (-38 përqind), Valais (-36 përqind) dhe Neuchâtel (-35 përqind).

Nga ana tjetër, shkalla e infektimit në disa kantone gjermane-folëse, të cilat kanë qenë relativisht të paprekura nga pandemia, janë në rritje.

Në Qytetin e Bazelit, për shembull, rritja e niveleve të infeksionit bëri që zyrtarët vendorë të futnin masa më të rrepta të kor0navirusit nga e hëna.

Basel City së bashku me Basel Country, Obwalden dhe Uri janë kantonet e vetme zvicerano-gjermane ku infeksi0net aktualisht po rriten.