Tre рerѕona u mbуtën në lumë dje në Koѕovë, në mesin e tyre dу fëmijë

Tre persona kanë gjetur vde kjen si pasojë e rënies në lumë gjatë ditës së djeshme në Kosovë.

Dje u raportua se tre persona humbën jetën si pasojë e rënies në lumë, në mesin e tyre edhe dy fëmijë, përcjell albinfo.ch.Thuhet se rastet kanë ndodhur në Klinë, Mitrovicë dhe Dragash.

Fillimisht u raportua se rreth orës 08:15 minuta të mëngjesit, në lumin e fshatit Deiq të Klinës disa peshkatarë kishin tentuar ta nxjerrin një trup që e kishin parë, por më pas u lajmërua policia dhe FSK-ja.

Gjetja e turpit të pajetë në Klinë nga FSK

Trupi i pajetë i viktimës u nxor nga lumi në orët e pasdites, 500 metra larg nga vendi ku peshkatarët e kishin parë duke rënë.

Trupin e v iktimës nga lumi kanë arritur ta nxjerrin ekipet e Kërkim-Shpëtimit të Zhytjes të Gardës Kombëtare të FSK-së.

“Gjatë ditës së sotme ekipet e Kërkim-Shpëtimit të Zhytjes të Gardës Kombëtare të FSK-së, pas marrjes së informacioneve për një person të rënë në lumë në fshatin Deiq të Komunës së Klinës, FSK ka angazhuar ekipet KSH për intervenim dhe në koordinim me Policinë e Kosovës kanë filluar operacionin e kërkimit- shpëtimit”, njoftoi FSK.

Një rast tjetër tragjik ndodhi pasditen e së dielës në fshatin Vaganicë të Mitrovicës, ku një fëmijë është gjetur pa shenja jete në kanalin e Ibër-Lepencit.

Rasti në Mitrovicë

Rastin e konfirmuan nga Policia e Kosovës, duke njoftuar se rasti kishte ndodhur rreth orës 17:50.Policia dhe ekipi mjekësor kanë dalë në vendin e ngj arjes ku është konstatuar v dekja e vi ktimës.

“Bazuar në hetimet fillestare, dyshohet se viktima kishte hyrë në kanal për t’u larë”, deklaroi zëdhënësi i policisë për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti.

Gjithashtu jetën e humbi edhe një 6-vjeçar në Dragash, si pasojë e rënies në lumë nga një urë.Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi.

“Dyshohet se 6 vjeçari derisa ka qenë duke luajtur me shokë, nga një urë ka ra në lumin fshatit Radesh të Dragashit. Policia së bashku me prokurorin në Prizren, kanë fillua hetimet dhe po e trajton rastin si v dekje e dyshimtë”, ka deklaruar Gashi.

Kujtojmë se javë më parë edhe një fëmijë kishte rënë në Lumbardhin e Pejës, por që i njëjti falë angazhimit të disa qytetarëve kishte arritur të shpëtonte.