Finalja e Conference League, Rama flet për median italiane: Tirana si një Romë e vogël! Gjyshja ime kishte gjak venecian, falë saj mësova gjuhën tuaj

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka dhënë një intervistë ekskluzive për “Corriere dello Sport”, ku ka folur për finalen e Conference League mes Romës dhe Feyenoord, që do të luhet në Tiranë më datë 25 maj.

Rama u shpreh se kjo sfidë, do të jetë për Romën si në shtëpinë e saj, pasi Tirana është një “Romë e vogël”. Gjithashtu, kreu i qeverisë shqiptare foli edhe për të kaluarën e tij si sportist, por dhe për Jose Mourinhon, të cilit i thuri elozhet më të mëdha.

Kryeministri tha se italishten e kishte mësuar falë gjyshes së tij, e cila ishte me origjinë veneciane, teksa shtoi se Shqipëria do të bëjë tifo për Romën, pasi te verdhekuqtë luan Marash Kumbulla.

Shkruan Corriere dello Sport:

Një festë shqiptare, një festë italiane. Tirana ka muaj që po përgatitet për finalen e Konferencës . Dhe të mërkurën, ditën e ndeshjes, të gjitha zyrat publike do të mbyllen për të lehtësuar organizimin dhe menaxhimin e eventit. Kryeministri Edi Rama është shprehur shumë i emocionuar. Javën e kaluar në profilin e tij në Instagram ai postoi një foto të një shalli të Romës ngjitur në kangjellat e stadiumit, vetëm për të kuptuar se njerëzit e tij kanë zgjedhur cilën anë të marrin. « Unë kam një shpirt italian – thotë ai – gjyshja ime kishte gjak venecian. Dhe falë saj mësova gjuhën tuaj. Për mua italianët janë shqiptarë të veshur si Versace. Jemi vërtet të ngjashëm në kulturë dhe mentalitet“. Ai është një personazh shumë i veçantë, Rama. Ish-basketbollist, piktor, gazetar, filantrop, kreu i një qeverie që nga viti 2013 që i ka ndryshuar tërësisht fytyrën Shqipërisë. E kontaktuam për të dëgjuar ndjesitë e tij nga afër.

Zoti Kryeministër, kjo finale është një mundësi e madhe për Shqipërinë…

Është e vërtete. Përsa i përket imazhit, është një ngjarje e bujshme. Por për ne, është edhe krenari të presim këtë finale. Deri para disa vitesh, Kombëtarja jonë nuk mund të luante në Tiranë, sepse kishte një stadium të vjetër që nuk përmbushte standardet ndërkombëtare. Tani, kryeqyteti po pret për herë të parë një finale evropiane.

Çfarë atmosfere ndjeni pak ditë para ndeshjes?

Atmosferë e pabesueshme. Dhe do të jetë më e nxehtë dhe më e ngrohtë nga tani, deri të mërkurën. Ne do të jemi në lartësinë e duhur.

Ka shqetësime sigurie, me shumë tifozë italianë dhe holandezë që kanë mbërritur pa bileta…

Ne u organizuam. Ata që nuk mund të hyjnë në stadium do të mund ta ndjekin ndeshjen në dy tifozeritë e rezervuara për mysafirët tanë. I kërkova ndihmë policisë në Romë dhe Roterdam, të gjithë po bëjnë përpjekje për të ofruar mbështetje.

Tirana, edhe në mandatin e tuaj si kryetar bashkie, ka evoluar shumë në dekadat e fundit…

Po përjetojmë një periudhë zhvillimi të madh, pas zbehjes së tmerrshme të epokës komuniste dhe kaosit urban që pasoi. Të gjithë ata që vijnë për të na vizituar janë të befasuar dhe duan të kthehen në Shqipëri.

Është e vërtetë që ju jeni tifoz me Juventusin?

Po, që kur isha fëmijë. Por tani që Roma drejtohet nga Mourinho, është e vështirë për mua të zgjedh. Unë isha i magjepsur prej tij kur ishte tek Inter, aq sa në atë kohë më bëri të tradhtoja pak Juventusin. E vërteta është se unë nuk jam ekspert futbolli. Unë jam më i interesuar për trajnerët: prej tyre mund të mësoj karizmën, udhëheqjen, aftësinë për të menaxhuar një grup.

Kush e fiton Conference League?

Mendoj se Feyenoord ka më pak shanse për të marrë kupën. Holandezët do të luajnë jashtë shtëpisë, sepse Tirana është një Romë e vogël. Të gjithë shqiptarët do të bëjnë tifo për Romën.

Dhe ndoshta për Marash Kumbulën, i cili është shtetas shqiptar…

Unë nuk e njoh atë personalisht, por të gjithë këtu flasin mirë për të. Dhe nuk është një gjë e parëndësishme në Shqipëri që të bien dakord të gjithë. Marash është flamuri ynë dhe është një lojtar i fortë. Ai ishte shumë i mirë për ta bërë Mourinhon të ndryshonte mendje, duke fituar gradualisht hapësira.

Çfarë kujtoni nga e kaluara juaj në basketboll?

Isha një djalë me gjymtyrë të gjata. Kam luajtur si pivot edhe pse jam i gjatë 1.98, sepse këtu nuk kishte gjigantë: ne konsideroheshim kinezët e Europës (qesh). Edhe unë erdha në kombëtare në moshën 20-vjeçare, por u ndala herët, sepse vuaja nga astma: garat nuk ishin më të mirat. Por përvoja më ndihmoi, sepse më mësoi rëndësinë e lojës në ekip.