VIDEO/ Pemë të rrëzuara dhe qindra ѕhtëpi pa çati, 1 i νdekur dhe 40 të lënduar nga tornado në Gjermani

Dëme të shkaktuara nga tornado në Gjeramani
Dëme të shkaktuara nga tornado në Gjeramani
Një person ka humbur jetën dhe 40 të tjerë janë lënduar, si pasojë e një tornadoje që goditi disa shtete në Gjermaninë perëndimore.

Sipas raportimit të medieve vendase, një 38 vjeçar mbeti v dekur pasi pësoi goditje të rënda në kokë dhe e zuri edhe korrenti në bodrumin e përmbytur.

Ndërsa në Paderborn, një qytet mes Frankfurt-it dhe Hamburg-ut mbetën të lënduar të paktën 40 persona. Përgjatë rajonit pati bllokim të transportit rrugor dhe atij hekurudhor. Gjithashtu si pasojë e stuhive të fuqishme, shumë pemë u rrëzuan dhe qindra shtëpi mbetën pa çati.

Shërbimi rajonal i zjarrfikësve tha se të gjithë punonjësit janë vënë në dispozicion për të ndihmuar njerëzit e prekur nga stuhia.