Zelensky – “njeriu më me ndikim i vitit” në sondazhin e revistës TIME

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka kryesuar sondazhin e vitit 2022 TIME100, në të cilin lexuesit votojnë se kush duhet të jetë në listën e revistës për njerëzit më me ndikim të vitit.

Gjithsej 3.3 milionë vota u hodhën nga publiku, me 5% të votuesve që emëruan presidentin Zelensky si figurën kryesore publike të vitit 2022.

Më parë në kopertinën e revistës, Zelensky tha për TIME se ai pranoi se shumë njerëz në mbarë globin e kanë ndjekur nga afër gjatë gjithë konfliktit.

Elon Musk, pronari i ri i Twitter dhe i Tesla dhe SpaceX, doli në vendin e dytë me 3.5% të votave dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson pasoi afër vendin e tretë me 3.4% të votave të publikut, transmeton Klankosova.tv.