Nga flokët tek ankthi dhe stresi: Çaji i dafinës bën mrekulli për shëndetin

Si mund të përgatisni çajin e dafinës:
– 4 ose 5 gjethe të thata dafine
– pak kanellë
– 1 litër ujë

Ziejini gjethet e dafinës dhe kanellës për 20 minuta dhe pasi të ftohet, mund ta konsumoni.

Për çfarë mund ta përdorim:
– përbërësit e gjetheve të dafinës luftojnë zbokthin dhe përmirësojnë shëndetin e flokëve;
– acidi kafeik dhe rutin janë substanca që përmirësojnë shëndetin e zemrës;

– rregullon nivelin e sheqerit në gjak;
– ndihmon në rënien në peshë;
– dafina ka efekt lehtësues dhe qetësues për ankthin dhe stresin./albeu.com