Lufta do të рërfundojë deri në fund të vitit, thotë kreu i inteligjenсës ukrainaѕe

Lufta kundër Rusisë do të arrijë një pikë kthese nga mesi i gushtit dhe do të përfundojë deri në fund të vitit, ka parashikuar kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, Gjeneralmajor Kyrylo Budanov.

“Pika e thyerjes do të jetë në pjesën e dytë të gushtit. Shumica e aksioneve luftarake aktive do të kenë përfunduar deri në fund të këtij viti. Si rezultat, ne do të rinovojmë fuqinë ukrainase në të gjitha territoret tona që kemi humbur, përfshirë Donbasin dhe Krimenë”, tha Budanov.

Ai tha se Rusia po pësonte humbje të mëdha, në një intervistë për Sky News, transmeton Klankosova.tv.

“Evropa e sheh Rusinë si një kërcënim të madh. Ata kanë frikë nga agresioni i saj. Ne kemi luftuar Rusinë për tetë vjet dhe mund të themi se kjo fuqi ruse shumë e reklamuar është një mit. Nuk është aq e fuqishëm sa. Është një turmë njerëzish me armë”, u shpreh Budanov.

Gjeneralmajori gjithashtu u shpreh i bindur se humbja ruse në Ukrainë do të çonte në largimin e presidentit rus, Vladimir Putin, dhe se një grusht shteti tashmë ishte duke u zhvilluar kundër tij, por që nuk dha asnjë provë për të mbështetur pretendimin.