Aktorja Calderon drogohej gjatë xhirimit të serialit “Esmeralda”

Leticia Calderón është një aktore e njohur meksikane e njohur në serialin Esmeralda, por edhe shumë seriale të tjera. Ndërsa ajo u bë e famshme, producentët panë që Leticia po luftonte me varësinë dhe e lejuan të sillte kokainë në xhirime. Leticia u bë e varur dhe e pranoi publikisht kur shoqja e saj vdiq nga një mbidozë, përcjell rtv21.

Dyshohet se bëhej fjalë për varësi të ndryshme nga droga që aktorja kishte. Ajo ka lindur më 15 korrik 1968 në Guaymas, Sonora, Meksikë dhe shumë thonë se duket më mirë se më parë. Në moshën 50-vjeçare e pyetën nëse kishte frikë nga plakja, ajo u përgjigj: “Jam krenare për të dhe ndihem e lumtur. Mundohem të ushqehem shëndetshëm dhe të ushtrohem sa më shumë që të jetë e mundur.”

Më pas ajo deklaroi publikisht se do të shkonte në klinikë dhe do të hiqte varësinë nga kokaina – Isha i ri, karriera ime ishte në kulmin e saj dhe gjithçka më disponohej. Pamaturia ime gati më kushtoi jetën. Provova kokainën me nxitjen e njerëzve që kishin qenë miqtë e mi për shumë vite. Këta njerëz nuk ishin miqtë e mi, por ata më shfrytëzuan dhe unë rashë në ndikimin e tyre. Gjithmonë kam ndjerë boshllëk dhe kam dashur të më duan, por njerëzit kanë gabuar dhe më kanë marrë në rrugën e gabuar. Droga shkatërron jetë dhe të gjithë duhet ta dinë këtë.” – tha ajo.

Leticia ka qenë në dy martesa deri më tani. Gjatë martesës së dytë me avokatin Juan Collado , ajo pati djemtë Luciano dhe Carlos , dhe çifti u divorcua në vitin 2010 pas tetë vitesh martesë. Djali i tij i madh Luciano lindi me sindromën Down, prandaj Leticia bëri një pushim më të gjatë në karrierë në 2005 dhe iu përkushtua kujdesit për djemtë e saj. Stresin, depresionin, disi i kapërceu dhe ia kushtoi jetën luftës kundër varësisë dhe fëmiut me sindromën Down.

Seriali Esmeralda është kulmi për të. Historia e një dashurie ideale plot intriga, një gruaje të verbër qdhe Jose Armando (aktori Fernando Colungi) që u shpërngul në SHBA. Ajo tha në disa intervista se seriali Esmeralda shpëtoi shumë njerëz nga vetëvrasja dhe vendimet e vështira sepse njerëzit që shikonin serialin dhe disa pjesë e kuptonin pse duhet të jetonin. Në fakt, shikuesit e ndaluan atë dhe ndanë përvojat e tyre të vështira të jetës./21Media