Erdogan i jeр goditjen e rëndë ambicieve të Putinit në Siri, mbуllet hapësira ajrore рër avionët uѕhtarakë rusë

Hapësira ajrore turke është e mbyllur për avionët ushtarakë dhe civilë që transportojnë trupa nga Rusia në Siri, njoftoi të shtunën televizioni TRT Haber duke thënë se ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu.

Turqia, një anëtare e NATO-s, gjithashtu ka marrëdhënie të mira me Rusinë dhe Ukrainën dhe po përpiqet të ndërmjetësojë negociatat midis dy palëve.

“Ne kemi mbyllur hapësirën ajrore për avionët ushtarakë rusë, por edhe fluturimet civile që transportojnë ushtarë në Siri”, tha Cavusoglu në një aeroplan në rrugë për në Uruguai.

Leja jepej çdo tre muaj dhe tani ndalimi do të jetë i vlefshëm për tre muaj, tha Cavusgolu, duke shtuar se për këtë kishte informuar homologun e tij rus Sergei Lavrov.

Rusia është një nga aleatët kryesorë të regjimit të presidentit sirian Bashar al-Assad, të cilin e ndihmoi të qëndrojë në pushtet pas shpërthimit të luftës në Siri në vitin 2011.