Paralajmërim? Bosnja u shkund nga tërmeti, ja mesazhi që u erdhi në telefon qytetarëve pak momente para lëkundjeve

Bosnje Hercegovina eshte goditur nga nje termet i fuqishem mbremjen e sotme. Por mesa duket nje paralajmerim u ka ardhur qytetareve boshnjake.

Sonte përdoruesit e Android kanë marrë një paralajmërim përmes sistemit të mbrojtjes pak sekonda para tërmetit.

Mediat boshnjake bejne me dije se është hera e parë që përdoruesit e këtij sistemi operativ informohen për rreziqet e mundshme në këtë mënyrë. Njoftimi erdhi disa sekonda para tërmetit dhe habiti shumë përdorues.

Përveç informimit se ndodhen në një zonë potencialisht të rrez ikshme, ata janë udhëzuar edhe se si të sillen gjatë tërmetit.

Ndër të tjera u është thënë që të dalin nga shtëpitë, të mbyllin gazin, të dalin përpara dhe të shmangin ndërtesat e dëmtuara.