“Në Dondas beteja kryesore”/ Deputetja ukrainase: Koha që të kuptojmë nëse Perëndimi është me ne

Trupat ruse kanë filluar tërheqjen nga pjesa më e madhe e territorit ukrainas, teksa kanë përqendruar luftimet në lindje të vendit.

Sipas zyrtarëve nga Kievi, këto beteja e veçanërisht ajo në Dondas janë thelbësore për vazhdimësinë e kësaj lufte.

“Lufta për rajonin e Donbasit në Ukrainën lindore do të jetë “beteja kryesore” e luftës me Rusinë”, tha deputetja ukrainase Kira Rudik, për CNN.

Ditën e djeshme, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky njoftoi se Rusia kishte filluar betejën për Donbasin dhe se forcat ukrainase do të vazhdojnë të luftojnë kundër një inkursioni rus në rajon.

“Rezultati i kësaj beteje do të ndikojë në atë që do të ndodhte me Mariupolin, çfarë do të ndodhte me Kievin, çfarë do të ndodhte me Lviv, me të gjitha qytetet e tjera të Ukrainës,” tha Rudik, lidere e partisë Golos.

“Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme për ne që të marrim të gjithë mbështetjen që mundemi dhe ta marrim atë tani, në mënyrë që të mund të ngrihemi dhe të fitojmë në të vërtetë.”- shtoi ajo.

Rudik u bëri jehonë gjithashtu thirrjeve nga Zelensky dhe zyrtarë të tjerë ukrainas për dërgimin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë për të ndihmuar në zmbrapsjen e sulmeve ruse.

Në një intervistë me CNN javën e kaluar, Zelensky tha se armët që SHBA dhe vendet e tjera i kanë ofruar Ukrainës deri më sot, duke përfshirë paketën e re të ndihmës për sigurinë të administratës Biden prej 800 milionë dollarësh, e kanë ndihmuar vendin e tij t’i rezistojë pushtimit rus. Por ai tha se do të nevojiteshin më shumë dhe se trajnerët e vendit të tij do të ishin në gjendje t’i përshpejtonin forcat e tij shpejt.

“Ky është një provë për ne, do tregojë a jemi gati? A kemi armë të mjaftueshme? A erdhën të gjitha armët që na u premtuan, apo mbetën vetëm premtime?”– tha Rudik.

“Në disa momente, ne po marrim mjaftueshëm, në pika të tjera nuk po marrim asgjë”, shtoi ajo.

“Për momentin, në vend që të mërzitem me ata që nuk po na japin atë që kërkuam (për), do të doja të falënderoja secilin vend që po na mbështet dhe të them: Na jep më shumë. E shihni sa kritike është, e shihni që ne po luftojmë jo vetëm për veten tonë, por për të gjithë botën demokratike, për të gjithë Evropën”– përfundoi apeli i saj.