“Kurrë nuk braktis njerëzit”, Elena Kocaqi e vendosur për PRESIDENTE: Sondazhet më nxjerrin FITUESE!

Historiania Elena Kocaqi duket e vendosur për të kandiduar për postin e presidentes së Shqipërisë.

Në një replikë me ndjekësit në “Facebook”, ajo thotë se do të jetë një kryetare shteti model për palët.Madje, më tej historian shton se disa sondazhe e nxjerrin atë si më e zgjedhura e shqiptarëve për të qendë në krye të shtetit.

“Kam parë sondazhe që janë bërë, se kam menduar se kam bërë shumë punë nga bota akademike. Por kur pashë që në rrjet po votohej më vinte lajmërimi dhe e ndjeva për detyrë që të bëja një status publik se unë mund t’i përfaqësoj ata. Ishte një letër falenderimi për publikun që më kanë votuar.

Vetë Elena është realizuar. I kam të gjitha dhe nuk ka nder më të lartë që të jesh staf akademik në universitet. Ndërsa posti i presidentit është në ato merita që ti mund të kontribuosh për vendin tënd. Kontributin e kam detyrim njëherë si qytetare shqiptare edhe së dyti si një qytetarë e shkolluar me taksat e shqiptarëve, tha ajo pak ditë më parë në një dalje televizive .”, replicon ajo me një nga ndjekësit.

Postimi i plotë:

Te dashur Shqiptarë,

Se pari dua tiu falenderoj të gjithë ju për besimin dhe vlersimin tuaj, si dhe falenderoj mediat për korrektesinë dhe interesin e treguar. Meqë ju më keni votuar në rrjet dhe vazhdoni të më votoni, si dhe pasi kam marrë me qindra mesazhe, u përgjigja pozitivisht për respektin e ndêrsjellt qē kemi për njeri tjetrin.

Pērulem me respektin mē të madh para jush. Kjo iniciativa publike e disa shqiptarëve është normale në demokraci, por që për disa ky është delirizëm sepse presidentin nuk e zgjedh populli por politika. Pra, duket sikur pushteti dhe populli nuk kanë asnjë lidhje me njeri tjetrin. Bashkë kemi një lidhje të gjatë dashurie, besimi dhe vlersimi. Duke qënë një dashuri pa kushte, unë kurrë nuk do tradhëtoja besimin tuaj.

Një dashuri e tillë sigurisht që shkakton xhelozi tek ata qe gjithë jetën e tyre jane zvarritur, pas çdo partie qe ka qenë ne pushtet, te cilët kane filluar te më bullizojnë dhe etiketojnë. Disa të vetquajtur analistë si MB, MK së bashku me disa te tjerë të tipit të këtyre, që janë mesuar t’i imponohen politikanëve dhe te manipulojnë opinion publik, për llogari te interesave të tyre kanë filluar të më bullizojnë dhe sulmojnë. Keto perpiqen qe të kenë nën kontroll marrëdhenien midis popullit dhe politikës.

Keto duan qe kandidatët për president apo çdo lloj pushteti tjeter, ti propozojnë dhe kontrollojnë këta dhe jo populli. Pra te jenë këta qe t’i imponohen politikës, duke ofruar edhe figurat qe duan ata për interesat e tyre. Ky interesim masiv i popullit i nxjerr pa punë njerez të tillë, pasi vihet nje lidhje direkte midis popullit e politikes, lidhje qe politika po te ishte e zgjuar, duhet ta kishte pasur gjithmon.

Nuk kam pse te kemē turp nga arsimi dhe edukimi qe kam, nga pastertia e figures sime dhe nga fakti qe mbaj familjen me punën dhe djersën time. Pavarsisht sulmeve, une nuk do tiu le ju kurrë, pasi bashkë kemi një rrugë të gjatē e të vështirë që do ta çojmë deri ne fund. Une kurrë nuk i braktisë njerēzit që dua.

Ju faleminderit nga zemra