“Thjeѕht рërdor mbrojtje”/ Dalin fotot e gruaѕ që i dha leje burrit uѕhtar të рërdh*nonte gratë ukrainaѕe (FOTO)

Është identifikuar gruaja, e cila u regjistrua duke i dhënë leje bashkëshortit të saj ushtar rus, për të për dhun uar gratë ukrainase gjatë pushtimit të Vladimir Putin.

“Daily Mail” shkruan se rezultoi se burri i saj ishte plagosur në luftime. Kujtojmë se në fillim të kësaj jave, forcat e sigurisë së Kievit publikuan një videoklip audio të një bisede midis një çifti, të cilët tani janë identifikuar si Roman Bykovsky dhe gruaja e tij Olga Bykovskaya nga Radio Liberty.

Në regjistrimin që tronditi botën, gruaja në fjalë dëgjohet teksa i thotë burrit se ka lejen e saj që të përdh unojë gratë ukrainase. Gjatë bisedës, ajo i kërkon partnerit që mos t’i tregojë gjë dhe që të mbrohet.

Klipi tro nditës prej 30 sekondash u publikua më 12 prill ndërsa presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ak uzoi trupat ruse për kryerjen e “qindra për dhun imeve” duke përfshirë sulme se ksuale ndaj fëmijëve të vegjël në vendin e tij .

Klipi audio i shpërndarë nga Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) u hap me titullin blu dhe të verdhë: “INTERCEPTIM I SHËRBIMIT TË SIGURISË: Gratë e pushtuesve rusë lejojnë burrat e tyre të përdhunojnë gratë ukrainase”.

Sipas “Daily Mail”, gazetarët investigativë në Radio Liberty punuan me organet e zbatimit të ligjit në Ukrainë për të gjurmuar telefonin e përfshirë në telefonatë, me një nga numrat që u gjurmua në rajonin Kherson në prill.

Hetuesit më pas zbuluan se dy numrat e telefonit ishin të lidhur me dy llogari në rrjetin social VKontakte të Rusisë – që i përkisnin 27-vjeçarit Roman Bykovsky dhe gruas së tij Olga Bykovskaya – të dy me origjinë nga Orel në Rusi.

Llogaria e Roman ishte e mbyllur për publikun, megjithatë gazetarët e gjetën tek postimet e një prej miqve të tij në rrjetet sociale, Alexei Zabrusov. Imazhet në fjalë tregonin se ata kishin shërbyer së bashku në vitin 2016 në të njëjtin divizion ushtrie.

Nga atje, hetuesit ishin në gjendje të gjenin miq të tjerë dhe anëtarë të familjes së Romanit, gjë që i çoi ata në më shumë foto të tij me uniformë ushtarake. Kjo vërtetoi se ai tani është pjesë e Regjimentit të Sulmit Ajror të Gardës Ruse 108 – një njësi e njohur për përfshirjen e saj në aneksimin e Krimesë në 2014.

Ata gjithashtu mësuan se çifti ishte zhvendosur në gadishullin e Krimesë të pushtuar nga Rusia, afërsisht rreth vitit 2018.

Llogaria e Olgës në mediat sociale ndërkohë ishte e hapur (derisa u fshi më 13 prill). Për llogari të saj, ajo u shfaq në foto me burrin e identifikuar si Roman Bykovsky. Ajo gjithashtu tregoi se dyshja kishin së bashku një fëmijë 4-vjeçar.

Radio Liberty u përpoq të telefononte çiftin duke përdorur numrat që u zbuluan.

Roman thuhet se u përgjigj dhe mohoi se ishte ende në rajonin e Khersonit, dhe sapo mësoi se po kontaktohej nga gazetarët, gjithashtu mohoi se ishte njeriu në regjistrimin audio. Megjithatë, Radio Liberty tha se zëri i tij ishte përputhej.

U përgjigj edhe Olga Bykovska, e cila konfirmoi për Radio Liberty se bashkëshorti i saj ishte në Sevastopol duke u trajtuar për një lëndim. Pasi e zbuloi këtë, ajo e ndërpreu me shpejtësi telefonatën. Llogaria e saj në rrjetet sociale u fshi menjëherë pas kësaj.