Dy lëkundje tërmeti “shkundin” që në mëngjes, ku ishte epiqendra

Dy lëkundje tërmeti janë shënuar në harkun kohor të një ore në veri të Shqipërisë. Deri tani nuk raportohet për dëme.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave tërmeti i parë ka qenë me magnitudë 4 të shkallës Rihter, 10 km në lindje të Bajram Currit në një thellësi prej 12 km dhe është ndjerë në orën 02:58 të mëngjesit.

33 minuta më pas, në orën 03:31 një tjetër lëkundje është ndjerë pothuajse në të njëjtën zonë, 11 km në lindje të Bajram Currit, por me një magnitudë më të ulët, 27 të shkallës Rihter dhe thellësi 14 km. Duhet thënë se lëkundjet e tërmetit janë ndjerë edhe në Kosovë, në disa qytete.