Tërmeti i fortë lëkund veriun e Shqipërisë, epiqendra dhe magnituda

Një tërmet i fortë ka lëkundur vendin gjatë orëve të para të mëngjesit.

Një tërmet i fortë me magnitudë 4 Rihter është ndjer në Has, Bajram Curri, Tropojë. Lëkundjet janë ndjerë edhe në Kosovë.

Sipas IGJEO tërmeti ka qenë me një intensitet 4 të shkallës rihter dhe një një thellësi prej 12 kilometrash rreth orës 00:58.

Pas tij një tjetër tërmet rreth orës 01:31 ka lëkundër sërish vendin këtë herë me një magnitudë me të vogël 2.7.

Deri më tani nuk raportohet për të lënduar apo dëme materiale.