Moment i frikѕhëm, Рutini me “çantën ѕekrete bërthamore të Rusiѕë” ѕhfaqet në funeralin e aleatit të tij

Perditesimi i fundit Apr 8, 2022
Vladimir Putin u pa duke marrë pjesë në një funeral në Moskë sot i rrethuar nga roje ushtarake që mbanin “çantën sekrete bërthamore” të Rusisë.

Presidenti rus mbërriti në Katedralen e Krishtit Shpëtimtar në Moskë, për të nderuar ultra-nacionalistin e zjarrtë Vladimir Zhirinovsky, raporton The Sun, përcjell Bota sot.Putini, i veshur me të zeza, bëri shenjën e kryqit përpara arkivolit të hapur të Zhirinovsky, derisa lideri politik dhe aleati i tij i ngushtë po dërgohej në banesën e fundit.

Ai besohet se është sëmurë me Covid-19 përpara se të shtrohej në spital – pavarësisht se ai mburrej me tetë goditje me Covid.

Prania e dukshme e një oficeri të lartë ushtarak që mbante aparatin e lëshimit për raketat strategjike të Kremlinit mendohet të jetë një shenjë rrëqethëse se Putini luftarak mund të vendosë armë shkatërruese bërthamore.

Imazhet vijnë shtatë javë pasi lideri vendosi armët e tij bërthamore në gatishmëri, pasi sulmoi aleancën e NATO-s mbi ato që ai pretendoi se ishin sanksione “agresive”.

Spektri i luftës bërthamore është shfaqur mbi konfliktin në Ukrainë, pasi makina e luftës e Putinit u gjymtua nga mbrojtësit heroikë ukrainas – duke shkaktuar frikë se tirani rus mund të përdorë armët bërthamore për të thyer bllokimin.

Rusia shtoi tensionet, duke lëshuar një raketë hipersonike “të pandalshme”, teksa pamjet tregonin raketën vdekje prurëse “Kinzhal” duke u hedhur në një magazinë armësh ukrainase muajin e kaluar.

Prania e rojeve të armatosura ruse mund të nënkuptojë gjithashtu se Presidenti është thellësisht i shqetësuar për tentativat e mundshme për vrasje, pasi pothuajse të gjithë vajtuesit u larguan nga kisha e Moskës.

Udhëheqësi i germofobëve mund të jetë gjithashtu duke kërkuar t’i shmanget Covid-it, pas spekulimeve se ai mund të vuante nga kanceri i tiroides./Botasot