KremIini e рranon: Kemi humbje të konѕiderueѕhme të truрave në Ukrainë, trаagjike рër ne

Rusia ka pësuar “humbje të konsiderueshme të trupave”, tha zëdhënësi i presidentit Vladimir Putin.

Dmitry Peskov u pyet nga Sky Neës nëse lufta kishte qenë një “poshtërim”, duke pasur parasysh se Rusia ishte tërhequr nga kryeqyteti, humbi mijëra trupa dhe se Presidenti Volodymyr Zelensky ishte ende në pushtet.

Ai tha se ky ishte një keqkuptim i asaj që po ndodhte.

Por i pyetur sërish nëse Rusia ka humbur mijëra trupa, ai tha: “Po, ne kemi humbje të konsiderueshme trupash dhe kjo është një tragjedi e madhe për ne”.

Ai më pas shtoi se tërheqja nga rajoni i Kievit dhe qyteti verior i Chernihiv ishte një “akt i vullnetit të mirë” për të hequr tensionin gjatë bisedimeve të paqes.

Në intervistë, Peskov përsëriti arsyet e Rusisë për atë që e përshkruan si një “operacion special ushtarak”, duke thënë se Ukraina ishte bërë “anti-ruse” dhe Moska ishte me të vërtetë nervoze pasi NATO kishte filluar të lëvizte drejt kufijve të Rusisë.

Rusia ka thënë më parë se 1351 ushtarë janë vrarë. Numri i plotë i të vdekurve nuk dihet, por një zyrtar i NATO-s është cituar në mediat amerikane të ketë thënë mes 7,000 dhe 15,000, dhe ka vlerësime të ngjashme të SHBA./albeu.com