Zbulohen lëvizjet e avionëve/ Komanda e lartë e Kremlinit ‘fshihet në bunkerët bërthamorë rusë’, ku po e kalon kohën e tij Putini

Sipas ‘provave’ të reja, Vladimir Putin dhe komanda e tij e lartë janë vendosur në bunkerë bërthamorë të fshehtë, ndërsa lufta e përgjakshme po shpaloset në Ukrainë.

Lëvizjet e avionëve të përdorur nga zyrtarë të lartë të Kremlinit tregojnë se Putini mund të kalojë një pjesë ose të gjithë kohën e tij në strehën pranë Surgut në Siberinë perëndimore, thuhet.

Ministri i tij i mbrojtjes Sergei Shoigu besohet të jetë në një bunker pranë Ufa në Urale, 725 milje në lindje të Moskës, tha gazetari investigativ Christo Grozev.

Shoigu ka munguar në mënyrë misterioze prej disa javësh duke ndezur thashethemet për shëndetin e tij.

Teoria e vendndodhjes së tij mbështetet nga vajza e tij Ksenia Shoigu, 31 vjeç, e cila u fotografua në Ufa për ndoshta tre ditë nga 22 marsi.

Zonja Shoigu vizitoi qytetin rus pasi spekulimet ishin të përhapura se ministri i mbrojtjes kishte vuajtur probleme me zemrën