Рërse u heΙmua me çokoΙΙatë negociatori Abramovich? Нetuesi: Ishte meѕazh që ai…

Hetuesi kryesor që ekspozoi helmimin e Roman Abramovich ka thënë se sulmi kimik ishte një paralajmërim për miliarderin dhe të tjerët që të mos tradhtojnë Kremlinin.

Christo Grozev, hetuesi kryesor i Rusisë për gazetën investigative Bellingcat, tha se oligarku miliarder nuk supozohej të vdiste në helmimin që preku gjithashtu dy negociatorë ukrainas.

Ai tha për Times Radio: “Doza nuk ishte aq e lartë sa për të vrarë asnjë nga të tre, objektivi më i mundshëm do të ishte Abramovich. Dhe ka kuptim.

“Dua të them, ai doli vullnetar për të luajtur… këtë rol të (një) ndërmjetësi të ndershëm, por oligarkë të tjerë… kishin shpallur njëfarë pavarësie nga pozicioni i Kremlinit dhe kritikuan luftën.

“Kështu që mund të shihet si një shenjë paralajmëruese për ta që të mos bashkohen me radhët e atyre që nuk kundërshtojnë dhe të mos jenë ndërmjetës të ndershëm.”Një burim i afërt me Volodymyr Zelensky tha për The Financial Times: “Njerëzit u verbuan plotësisht… të nesërmen.

“Ne nuk e kemi identifikuar substancën. Nuk ka asnjë ide se kush ishte pas [sulmit], por duket se Roman ishte objektivi kryesor.’

Një tjetër tha se nuk ishte “definitivisht Novichok”, duke shtuar: “Ata nuk mund të kuptonin se kush e bëri atë – ukrainasit apo rusët”.

Zyra e Jashtme, Commonëealth dhe Zhvillim (FCDO) tha se përpjekja për helmim gjatë bisedimeve të paqes në Kiev më 3 mars ishte ‘shumë shqetësuese’.

Ai tha se Mbretëria e Bashkuar do të “vazhdojë të ndihmojë” duke zbatuar sanksione të ashpra ndaj regjimit të presidentit rus Vladimir Putin, si dhe duke ofruar mbështetje mbrojtëse dhe humanitare për ta vendosur Ukrainën “në pozitën më të fortë të mundshme negociuese”.

Një përfaqësues i Abramovich konfirmoi dje se oligarku kishte vuajtur simptomat e raportuara pasi kishte ngrënë çokollatë dhe pirë ujë, por nuk pranoi të jepte detaje të mëtejshme.

Pronari i Chelsea-t si dhe dy anëtarë të lartë të ekipit ukrainas zhvilluan simptoma që përfshinin sy të skuqur, dhimbje të syve si dhe kruarje të lëkurës së fytyrës dhe duarve.

Abramovich, i cili pranoi një kërkesë ukrainase për të ndihmuar në negocimin e përfundimit të pushtimit rus të Ukrainës, gjithashtu ‘u verbër për disa orë’ dhe u trajtua në një spital në Turqi, tha një burim për The Guardian.

Burimet i thanë agjencisë së lajmeve PA se zoti Abramovich tani ishte shëruar dhe po vazhdonte të përpiqej të ndihmonte me negociatat.

Kuptohet se oligarku ka qenë i përfshirë në bisedimet për sigurimin e korridoreve humanitare për të lejuar ukrainasit të largohen, si dhe për të sjellë vendet e tjera në tryezën e bisedimeve.

ËSJ raportoi se besohej se sulmi i dyshuar ishte orkestruar nga linjat e ashpra në Rusi që donin të sabotonin bisedimet.

I pyetur në lidhje me akuzat në BBC Neësnight, Sergiy Petukhov, ish-zëvendësministri i drejtësisë i Ukrainës, tha: “Është vërtet e vështirë të nxirren ndonjë përfundim nga informacionet që kemi.

“Kujtoni që më parë një nga negociatorët ukrainas u vra në Kiev në rrethana të panjohura.”

Ai tha se situata e bën “atmosferën e negociatave shumë të tensionuar dhe nervoze, padyshim që nuk kontribuon në sukses”.

“Unë mendoj se do të duhet të presim derisa të dalin informacione të mëtejshme për të arritur në një përfundim nëse ishte një sulm i qëllimshëm ndaj procesit të negociatave apo diçka tjetër që sapo ka ndodhur”, shtoi ai.