Iѕhte në reaηimaсion, νdes fëmija i рarë nga Соνid-19 në Ѕhqiрëri

Gazetarja e Fax News Fjona Çela raporton se ka ndë rruar jetë si pasojë e Co vid-19 fëmija i parë në Shqipëri.

Burime bëjnë me dije se fëmija i përket seksit femër dhe ishte 16 muajshe. Foshnja ishte fëmija i vetëm dhe pak ditë më parë ishte shtruar në reanimacion.

Raportohet se foshnja është me iniciale A.K dhe është nga qyteti i Durrësit. Mesohet se fëmija ka pësuar një hemoragji dhe prej ditësh ka qenë në gjendje të rëndë shëndetësore në spital.

Një ditë më parë u raportua se, në Pediatrinë e QSUT-së ndodhen 4 të mitur të shtruar, pasi janë prekur nga kor onavi rusi.

Kujtojmë se vetëm pak ditë më parë një grua shtatzënë, vetëm 28-vjeçe ndërroi jetë si pasojë Co vid-19, pas komplik acioneve të shkaktuara nga vir usi.

Deri tani në vendin tonë kanë rezultuar pozitiv me Co vid pas test imeve 29’837, ndërkohë që kanë hum bur jetën 657 persona, ndërsa shifrat prej javësh tashmë njohin vetëm rritje.

(M.Q/Faxweb.al)