Këshillat që duhet të ndiqni nëse ndiheni gjithmonë të lodhur

Nëse jeni ndier i rraskapitur kohët e fundit, këshillat e mëposhtme do t’ju ndihmojnë të përballeni me energjinë e ulët dhe të rrisni disponimin dhe produktivitetin tuaj.

Miratoni një dietë të ekuilibruar

Ndërsa është ende ftohtë, ne kërkojmë më shumë ushqime me niseshte, si makarona, patatet dhe buka. Megjithatë, do të keni më shumë energji nëse përfshini shumë fruta dhe perime në vaktet tuaja. Është gjithashtu e rëndësishme që të merrni më shumë vitaminë D, pasi trupi nuk është në gjendje të prodhojë mjaftueshëm në këtë periudhë të vitit.

Lëvizni

Kur jeni të lodhur dhe ju mungon energjia, ndoshta gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të dilni në të ftohtë. Por mund të habiteni se sa energjikë ndiheni pasi kryeni një lloj aktiviteti fizik. Nëse jashtë është shumë ftohtë ose nuk ju pëlqen të vraponi në errësirë, përpiquni t’i transferoni stërvitjet tuaja brenda.

Jepini përparësi gjumit

Gjumi i mjaftueshëm është jetik për të luftuar lodhjen. Mundohuni të flini rreth 8 orë dhe përpiquni të shkoni në shtrat dhe të ngriheni në të njëjtën kohë çdo ditë. Sigurohuni që dhoma juaj e gjumit t’ju ndihmojë të ndiheni të relaksuar: pastroni rrëmujën dhe fikni telefonin dhe televizorin.

Relaksohuni

A ndiheni të stresuar gjatë ditës? Nëse po, ky stres mund të kontribuojë në lodhjen e vazhdueshme. Shumë njerëz thonë se meditimi, joga, ushtrimet e frymëmarrjes ose teknikave të vëmendjes i ndihmon ata të qetësohen dhe të ndihen më të relaksuar.