Drejtoresha e Rusisë njofton dorëheqjen: S’mund të punoj për një ‘ν rasës’

Drejtoresha e Teatrit Kombëtar në Rusi Elena Kovalskaya ka njoftuar dorëheqjen nga detyra e saj pas vendimit të presidentit Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën. Ajo e quajti publikisht “v rasës” Putinin

Ajo shkruajti në rrjetet sociale:

Miq, në shenjë proteste për pushtimin rus të Ukrainës, po lë postin tim si drejtor i Teatrit Shtetëror – Teatri Kombëtar i Qendrës Kombëtare. Është e pamundur të punosh për një v rasës dhe të marrësh rrogë prej tij. Do t’i çoj gjërat deri në fund, të cilat kanë filluar, në fillimet publike.

Konflikti i Rusisë me Ukrainën ka qenë i pranishëm prej vitesh, por është përshkallëzuar në mënyrë dramatike javët e fundit. Rusia mblodhi një numër të madh trupash rreth Ukrainës , deri në 190,000, sipas vlerësimeve të SHBA-së në operacionin më të madh ushtarak në rajon që nga Lufta e Dytë Botërore. Putin të hënën njohu pavarësinë e dy rajoneve separatiste të mbështetura nga Moska në Ukrainën lindore Luhansk dhe Donetsk dhe urdhëroi ushtarët e tij të futen me mision paqeruejtës atje. Por ditën e sotme Putini autorizoi një sulm në shkallë të plotë në Ukrainë.