Si do të përfundonte presidenca e Putinit?

Me Ukrainën që po ngre një mbrojtje më bindëse se sa parashikohej, ekonomia e Rusisë po përballet me sanksione gjymtuese dhe ushtarët e vendit që thuhet se po vdesin me ritme të jashtëzakonshme , murmuritjet e përmbysjes kanë filluar të fryhen dhe një pasardhës i mundshëm është emëruar.

Por që kjo të ndodhë, presidenca e zotit Putin do të duhej t’i jepej fund, gjë që shtron pyetjen, çfarë do t’i duhej Rusisë për të kaluar pas Putinit?

Rezultati më i mundshëm: Ai e nxjerr atë

Në atë që ekspertët e shohin si skenarin më të mundshëm, zoti Putin do të mbante presidencën gjatë gjithë konfliktit në Ukrainë dhe do të dilte nga ana tjetër.

Në vitin 2020, presidenti rus zgjati kufijtë e mandatit të mëparshëm duke siguruar që ai të mund të mbante presidencën për më gjatë pa shkelur haptazi asnjë ligj, duke e bërë shumë të vështirë largimin e tij.

Ai gjithashtu ka të ngjarë të fitojë zgjedhjet, duke qenë se ai ka heshtur mospajtimin, në procesin e burgosjes së kandidatit më të mundshëm të opozitës, Alexei Navalny, pasi kundërshtari i mbijetoi një seri tentativash dramatike për vrasje.

Është gjithashtu e dokumentuar mirë se zgjedhjet e fundit ruse kanë qenë të falsifikuara.

Zgjedhjet e ardhshme ruse do të mbahen në vitin 2024, kur Putin do të jetë 72 vjeç. Ndryshimet kushtetuese, duke supozuar se ai do të fitojë ato zgjedhje dhe zgjedhjet e ardhshme, e lejojnë atë të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036, kur do të jetë 84 vjeç.

Çfarë do të ndodhë më pas i lihet spekulimeve.

Një nga ish-këshilltarët kryesorë të Putinit, Vladislav Surkov, i ka sugjeruar Putinit të lehtësojë një tranzicion paqësor drejt një pasardhësi të zgjedhur vetë.

Economist në vitin 2020 vlerësoi se kjo ishte e pamundur, duke thënë se “Grushti kushtetues i zotit Putin dhe mbështetja e tij në rritje në represion dhe jo në patronazh apo propagandë, rrit koston e sfidimit të tij, zvogëlon shanset për një transferim të rregullt të pushtetit dhe rrit rrezikun e dhunës në Rusi. .”

Sa mund të zgjasë Putini?

Ish-zyrtarja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së dhe ekspertja e shquar e Rusisë, Fiona Hill, e cila dëshmoi në seancat e para të shkarkimit të ish-presidentit amerikan Donald Trump, vuri në dukje së fundmi për Politico se Putinit mund të mos i kenë mbetur shumë vite jetë.

“Putini nuk duket aq i mrekullueshëm, ai ka qenë mjaft i fryrë. Ne e dimë se ai është ankuar për probleme me shpinën. Edhe nëse nuk është diçka më e keqe se kaq, mund të jetë se ai po merr doza të larta steroidesh, ose mund të ketë diçka tjetër. Duket se ka një urgjencë për këtë (pushtim) që mund të nxitet edhe nga faktorë personalë”, tha ajo.

“Ai mund të ketë një ndjenjë se koha po ecën përpara – (ai ka qenë në detyrë për) 22 vjet, në fund të fundit, dhe gjasat pas kësaj kohe që një lider rus të largohet vullnetarisht ose përmes zgjedhjeve është shumë i vogël.”

Opsioni tjetër: Putini humbet zotërimin e pushtetit

Kostoja e kombinuar e luftës dhe sanksioneve të unifikuara po rëndon shumë mbi Rusinë, shkroi Nikolai Petrov, studiues i lartë në institutin Chatham House me bazë në Mbretërinë e Bashkuar.

“Është hera e parë në Rusinë e Putinit që ka pasur kaq shumë protesta individuale dhe kolektive kundër veprimeve të Kremlinit.”

Pavarësisht kufizimeve drakoniane në rrjedhën e informacionit, Petrov tha se zoti Putin nuk gëzon më një mbështetje dërrmuese, mazhoritar.

“Por mbështetja publike për aventurën ushtarake të Kremlinit, e cila nuk është aspak e pakushtëzuar edhe tani, do të bjerë me shpejtësi dhe në mënyrë të qëndrueshme pasi çmimi i lartë bëhet i qartë, si në jetët njerëzore ashtu edhe në përfundimin e plotë të jetës normale nga shteti,” Prof Petrov. ka shkruar.

Dr Hill i bëri jehonë këtyre mendimeve në Politico .

“Mënyra se si funksionon me zgjedhjet ruse, ai në fakt duhet të bëjë një shfaqje bindëse që tregon se ai është jashtëzakonisht popullor dhe se ai ka afirmimin e të gjithë popullsisë,” tha ajo.

“Prapa skenave është mjaft e qartë se ka shumë apati në sistem, se shumë njerëz e mbështesin Putinin sepse nuk ka njeri tjetër.”
Duke vënë në dukje se zoti Putin duket se qëndron ngushtë me gratë më shpesh sesa me burrat, dhe duke përmendur reputacionin e Presidentit si një “gruaje”, Dr Petrov sugjeroi se një vrasës hipotetik mund të jetë një grua.

“Unë besoj se nëse ka një atentat, mund të vijë nga një femër. Ndoshta një anëtar i familjes së tij, zonja e tij, vajza e tij, ish-gruaja e tij – dikush që e njeh dhe mund të afrohej me të”, tha ai.

“Mundësia (për atentat) po rritet.”

Dr Hill tha se zoti Putin është gjithashtu “jashtëzakonisht paranojak” në lidhje me tentativat për vrasje nga fuqitë e huaja.

Më shumë Mbulim
‘Si përfundon lufta’: ‘kompromisi’ i Ukrainës
‘Së shpejti:’ Emërohet njeriu gati të zëvendësojë Putinin
“Çdo lloj bisede të lirshme për dikë që e ka nxjerrë jashtë, ndryshim regjimi – ai beson se ne jemi gjithsesi në atë punë. Ai shikon atë që ka bërë SHBA, e thotë hapur gjatë gjithë kohës – në Libi, në Irak, në Afganistan dhe shumë vende të tjera ku ne kemi ndërhyrë dhe ai e shikon atë dhe mendon, nuk do ta lejoj. që ndodhin këtu në Rusi. Ai është jashtëzakonisht paranojak për këtë,” tha ajo për NBC News .

Kohët e fundit, Putin urdhëroi zëvendësimin e një mijë nga stafi i tij personal nga frika për sigurinë personale, raportoi Daily Beast .