Unë e humba thesarin tim, Brad Pitt përlot planetin me fjalimin e tij hyjnor

Pas ndárjes që pásoi 11 vite martesë, aktori Bred Pítt vèndosi të jèpte një “còpëz kèshillë” mbi mártesën.

“Natyrisht, unë nuk jam një èkspert në marrëdhënieje. Unë do të kísha bèrë ndrýshe. Pas hùmbjes së një gruaje që e desha dhe martesës gáti 11 vjeçare, kjo është kèshilla që unë do të dòja të më kishin dhènë edhe mua.

Asnjëherë mòs u ndálni, mos i ndáloni tákimet, kurrë mos e mèrrni dashurinë e asaj gruaje për të mirëqenë. Kur i kèrkove që ajo të mártohej me ty, ti i prèmtove se do të ishte ajo njeriu që do ta mbánte zèmrën tënde dhe ta mbrònte fòrt atë.

Mbròni zèmrën tuaj, ashtu si jeni ángazhuar për të qenë mbròjtës i zèmrës së saj, ju dùhet të rùani tuajën me të njëjtën vígjílencë. Të dùash veten plòtësisht, ta dùash botën, por ka një vend të veçantë në zèmrën tënde ku askùsh nuk dùhet të hýjë pveç gruas.

Bíni në dashuri pa pùshim, ju vázhdimisht do të ndrýshoni. Ju nuk jeni të njëjtët njerëz që kèni qenë kur jeni martuar, dhe për pesë vjet më vònë nuk do të jeni i njëjti person që jèni sot.

Ndrýshimi do të vijë, dhe në këtë rast, ju dùhet të rizgjídhni njëri-tjetrin çdo ditë. Ajo nuk ka nèvojë të qèndrojë me ju, dhe nëse nuk kùjdeset për zèmrèn e saj, ajo mùnd t’ia japë zèmrën dikujt tjetër.

Mèrrni pèrgjegjësi të plotë, për emòcionet tuaja. Nuk është punë e gruas suaj për t’ju bèjë të lumtur dhe ajo nuk mùnd t’ju bèjë të píkëllùar. Ju jeni pèrgjègjës për gjètjen e lùmturisë.

Kùrrë mos e fájësoni gruan tuaj, nëse acároheni ose zèmèròheni me të, kjo është vètëm për shkák se ajo është duke shkáktuar diçka brènda jush. Ato janë emòcionet tuaja dhe pèrgjègjësia juaj.

Bèhu pak “bùdálla”, mos e mèrrni veten aq sèríozisht. Qèshni. Dhe bèjeni atë të qèshë. Buzëqeshja e bèn gjithçka tjetër më të lèhtë.

Rrí afèr saj në çdo kohë dhe rrèthanë, jèpíni asaj jo vetëm kohën tuaj, por fòkusín tuaj, vèmèndjen tuaj dhe shpírtin tuaj. Bèni gjithçka që dùhet për të kthjèlluar kokën në mënyrë që kur të jeni me të, jeni plòtësisht me të.

Mos u shqètëso për párátë, ajo është një lòjë, gjèni mënyra për të punuar së bashku si një ekíp për ta fítùar atë. Përcaktoni mënyrat se si mùnd të rrítni fùqínë e personit jo pásùrinë.

Dashuria gjithmonë do të fítòjë, në fùnd, martesa nuk është të qenit gjithmonë të lùmtur deri në pèrjètësi. Ka të bèjë me punën dhe një ángazhím për t’u rrítur së bashku dhe një gátishmèri për të ínvèstuar vazhdimisht në kríjimin e diçkaje që mùnd të dùrojë pèrjetèsínë.