Minifigura “Lego” me Presidentin ukrainas Zelensky

Kompania e lodrave mbledh më shumë se 145 mijë $ për Ukrainën

Kanë qenë disa ditë të pabesueshme për Joe Trupia dhe kompaninë e tij të vogël të lodrave periferike të Çikagos. Pronari i Citizen Brick thotë se ajo që filloi si një ide e thjeshtë për mbledhjen e fondeve dhe u shndërrua shpejt në diçka shumë më të madhe.

“Ne menduam se do të ishte një ide e mirë në dritën e lajmeve të fundit në Ukrainë, të përpiqeshim të bënim diçka që ne mund të kërkonim donacione dhe t’i dërgonim për të ndihmuar njerëzit, kështu që ne bëmë një figurë veprimi të Presidentit Volodymyr Zelensky”.

Minifigurat jozyrtare të ‘Lego’ dolën në shitje me një çmim prej 100 Dollarë së bashku me një minifigurë të flamurit ukrainas të ‘Lego’ të listuar për 20 dollarë. Të dy artikujt u shitën brenda disa orësh.

Përpara se ta kuptonin, Trupia dhe punonjësit e tij po kërkuan dyqanin e tyre për të gjetur pjesë për të përmbushur kërkesën në internet për minifigurat e tyre “Lego” të Zelenskiy dhe flamurin ukrainas.

Pronari i kompanisë 12-vjeçare të lodrave hezitoi të thoshte saktësisht se sa minifigura kanë shitur, por konfirmoi se ata mblodhën mbi 145,000 dollarë për Ukrainën e shkatërruar nga lufta përpara se të nisin përsëri shitjet.

Klan News