Tërmeti 7.3 ballë ‘tmerron’ Japoninë, paralajmërohet për cunami

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.3 goditi brigjet e Fukushimës në Japoninë veriore të mërkurën në mbrëmje, duke shkaktuar një paralajmërim për cunami dhe duke lënë në errësirë ​​më shumë se 2 milionë shtëpi në zonën e Tokios.

Rajoni është pjesë e Japonisë veriore që u shkatërrua nga një tërmet vdekjeprurës 9 ballë dhe cunami 11 vjet më parë, që shkaktoi gjithashtu shkrirjen e centraleve bërthamore.

Tokyo Electric Power Company Holdings, e cila operon centralin bërthamor Fukushima Daiichi ku sistemet e ftohjes dështuan pas katastrofës së vitit 2011, tha se punëtorët po kontrollonin për ndonjë dëmtim të mundshëm.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tërmeti ra në orën 23:36 në një thellësi prej 60 kilometrash në det.

Agjencia lëshoi ​​një paralajmërim për kujdes për cunami në disa pjesë të prefekturave Miyagi dhe Fukushima. Televizioni kombëtar NHK raportoi se cunami mund të ketë arritur në disa zona tashmë.

Forcat e Vetëmbrojtjes Ajrore të Japonisë thanë se dërguan avionë luftarakë nga baza Hyakuri në prefekturën Ibaraki, në jug të Fukushimës, për mbledhjen e informacionit dhe vlerësimin e dëmeve.Deri tani nuk ka raporte për viktima.