Vjehrra duhet te kete kujdes me nusen,ajo nuk osht as pastruese as sherbetore, nusja ka ardh per djalin dhe jo per ty…..

Prsh a mundeni me postu nje teme e cila me sa shoh,eshte me aktualja dhe ka me se shumti komente Deshta te shkruaj per raportet vjehrr e re.Eshte nje raport me me se shumti probleme,nga te dya anet.Vjehrra eshte ajo e cila duhet te afroj nusen e djalit kah vetja,duhet ti mesoj rendin dhe traditen e asaj familje,nusja eshte nje femije i sapolindur,ajo vjen ne nje shtepi te huajen e cila nuk di nga tia filloj andaj vjehrra duhet te kete shume kujdes sepse ajo do ti percjell hapat e saj,nuk duhet asnjeher te sillet mbret ndaj nuses e cila nuk eshte ardhur pastruese e as sherbetore te gjitha te kerkohen vetem nga ajo.Nese mundet vjehrra le ti ndihmoj gjithqka le te bejene se bashku,ka kohe kur tw gjitha i mbeten nuses e ajo ka mundsin te shtrehet e te presi te gatshme.

Nese nusja arrin marveshje per qfardo qeshtje me burr te saj,mendimi apo kritik vjehrres nuk ka vend aty,te pakten jo ndaj nuses. Nese djali eshte aq i limaltretim me familjen e tij,nuk besoj qe nje nuse ka fuqin ta largoje ate,ashtu edhe e kunderta.Nese djali ka raporte te mira me nuse,vjehrra ska pse tjet xheloze,dashnia e nanes dhe e nuses dallon,fundja ajo ka ardhur ne shtepin tende per djalin tend,per aske tjeter.

Vjehrra te kete kujdes,mos te prish relacionin me djal e nuse per mendim te fqinjeve e aq ma pak per vajzat e saja,ato vin mysafir dhe ikin ne shtepi te vet.Nese do te jesh vjehrr e mire, qfardo nuse qe ka zgjedhur djali juj,e dobet apo mbi peshe,eshre dashuria tij,respektoe me kujdesin me te madh sepse eshte ne pyetje jeta djalit tende,funda edhe ti ishe nuse dikur,dhe 99% t rasteve nuk flitni mire fare per vjehrren tende,po sikur ti dije nusja yte ato qfar mendon apo thua ti per vjehrren tende,mendon se do te respektoj apo te doje,jo jo ashtu siq ishe ti nusje dhe kishe vuajte nga vjerra yte ndoshta edhe nusja juaj ka pi ate mendim apo vuajte.

Te pakten nusja nuk munde te te kuptoj ty aq sa ti nuse ,ti ke kaluar kete periudhe dikur ishe nuse,e ke me leht,andaj gabimet e vjehrres nuk falen. Asesi se them qe nusja ka te drejteb ta ofendoj vjehrren apo ta lendoj,eshte Nena e burrit tende,nese ti jo ai e don.Andaj mundohu ta kuptosh moshen e saj,por asesi nuk them ta durosh edhe goditjen e saj qe kam lexuar shume e shume kso raste.Une mendoj se 99%te kso lloj problemesh vijne nga burri-djali,duhet te dije te kritikoj e te permirsoj nenes edhe nuseb pa prezencen e njera tjetres,e gjitha eshte ne doren e tij.

Jetojme ne kohen ku eshte mese normale te jetojne qiftet vetem,andaj duhet me shume toleranc nga vjehrrat,nusja eshte martuar me djalin tend jo me ty,nusja ka ardhur tek djali yt jo tek ti,andaj mos shkatrrini nje dashuri apo nje familje te re,mundohuni ta kuptoni boten e rinis nese ti ke vuajtur mos u kenaq me vuajtje e nuses nese per vuajtjen e vajzes tende qane me shume se ajo,mos repsket nga ty dya palet eshte me e mira,mos nderhyni mes qiftit,sa ke pas ti dashni ndaj vjehrrive tua,aq do maresh nga nusja,kujtohu kur ishe nuse,kujtoji vuajtjet e tua,kenaqu me perparime pozitive mos ujit xhelozi,sepse ndoshta xhelozia jote urrejtja jote behet shkak per ndarje,po shkon drejt vdekjes pregaditu me te mira mos me intriga me llafe me xhelozi,nese ke duaruar vjehrren e kunatat e tua,pse nuk mundesh te jesh tolerante per nusen e djalit tend,kur nga kjo varet lumturia e vet djalit tend.Respekt per vjehrrat dhe nuset,me shume toleranc me shume mirekuptim Pershendetje per tgjithe antaret e kesaj faqe.