Сovid-19 po ‘bën namin’, izolohen tridhjetë milion njerëz në 13 qytete në Kinë

Tridhjetë milionë njerëz në 13 qytete në të gjithë Kinën janë rikthyer në një izolim Covid-19 për shkak të përhapjes së rasteve të reja. Kina raportoi 5,280 raste të reja Covid-19 të martën, më shumë se dyfishi i raportit të një dite më parë, pasi varianti shumë i transmetueshëm i Omicron u përhap në një vend që ka mbërthyer fort në një strategji zero-Co vid.

Të paktën 13 qytete në mbarë vendin u mbyllën plotësisht që nga e marta, dhe disa të tjerë kishin bllokime të pjesshme, me rreth 15,000 infeksione të raportuara në mbarë vendin në mars. Zyrtarët shëndetësorë u kanë kërkuar njerëzve mbi 60 vjeç që të vaksinohen duke përfshirë edhe vaksinën e tretë përforcuese sa më shpejt të jetë e mundur.

Rreth 80 për qind e njerëzve në atë grupmoshë janë vaksinuar me dy doza sipas të dhënave zyrtare por Pekini po vëzhgon me ankth situatën mbi kufirin në Hong Kong, i cili tani ka normat më të larta të vdekjeve nga viruset në botë për shkak të vaksinimit të ulët midis banorëve të tij më të vjetër.

Punëtorët me kostume mbrojtëse dezinfektohen në mes të borës në një vend testimi të acidit nukleik në Changchun të martën

Provinca verilindore e Jilin është goditur më keq nga Omicron me mbi 3,000 raste të reja të martën, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit. Banorët e disa qyteteve atje, përfshirë kryeqytetin provincial të Changchun shtëpia e nëntë milionë njerëzve janë nën urdhrat e qëndrimit në shtëpi.

Zyrtarët shëndetësorë thanë se mbi 8,200 banorë të Jilin tani janë shtruar në spital, me shumicën dërrmuese që shfaqin simptoma të buta ose aspak. Shenzhen – qendra jugore e teknologjisë me 17.5 milion njerëz – është tre ditë në një bllokim me shumë fabrika të mbyllura dhe raftet e supermarketeve po zbrazen, ndërsa qyteti më i madh i Kinës Shangai është nën një rrjetë kufizimesh.

Burimi:dailymail