“Shtatzënë dhe e gјјakosur duke vrapuar”/ U akυΖua nga Rusia se u shtir si e pΙagosur në boοmbardimin e spitalit në Mariupol, blogerja sjell në jetë vajzën e saj të parë

Një grua e akυΖuar nga ambasada ruse në Londër se kishte falsifikuar pΙagët e saj nga një sulm ajror në një spital në Ukrainë, ka sjellë në jetë një vajzë të quajtur Veronika.

Imazhet e Mariana Vishegirskaya, e gjјakosur dhe shtatzënë rëndë, u publikuan në mbarë botën pasi një boоmbë e hedhur nga një aeroplan rus goоditi maternitetin dhe repartin e fëmijëve në Mariupol.

Ambasada ruse akυΖoi Vishegirskaya , të cilën e quajtën Marianna Podgurskaya, se kishte aplikuar gjјak të rremë dhe papastërti ndaj vetes për një fotografi të inskenuar.

Vishegirskaya, një blogere bukurie, u fotografua duke ikur nga ndërtesa e granatuar me prerje në fytyrë dhe e mbështjellë me një batanije kundër të ftohtit. Fotot janë realizuar nga Evgeny Maloletka, një fotograf për Associated Press.

Faqja zyrtare në Twitter për ambasadën e Rusisë në MB postoi foton e Vishegirskaya me fjalën “fake” të shtypur në të.

Kur një përdorues tjetër vuri në dukje se Vishegirskaya ishte shtatzënë, llogaria e ambasadës u përgjigj: “Ajo është me të vërtetë. Pasi ajo ka një grim shumë realist. Ajo po ia del mirë edhe me blogjet e saj të bukurisë. Plus, ajo nuk mund të ishte në maternitet në momentin e grevës, pasi ajo është marrë prej kohësh nga batalioni neonazist Azov, i cili i tha të gjithë stafit të pastronin vendin.”